Erasmus +
W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie uczący się języka francuskiego w naszej szkole mieli możliwość wziąć udział w Erasmusie+ z Francją, a dokładnie z miastem Carcassonne. Tematem głównym projektu była sztuka ale również dziedzictwo, kultura, historia jak i oczywiście języki obce.
W projekcie wzięli udział również: artysta krakowski, pan Artur Wabik oraz artystka francuska, pani Manon Damien. Uczniowie polscy wraz z nauczycielami i polskim artystą spędzili tydzień w Carcasonne a następnie Francuzi przyjechali do Krakowa. W drugim etapie projektu artyści stworzą wraz z pomocą uczniów (głównie chodzi o pomoc koncepcyjną) dzieła, które zostaną następnie przekazane szkołom partnerskim.
Spotkania młodzieży polsko - czeskiej.
Program spotkań powstał przy współpracy pana Pawła Rogali oraz centrum historii współczesnej PANT.
Ostrawa 2022
7 listopada wyruszyliśmy autokarem do czeskiej Ostrawy. W tym samym dniu spotkaliśmy się z naszymi czeskimi kolegami po raz pierwszy. Po krótkiej rozgrzewce oraz nauce czeskiego i polskiego wysłuchaliśmy dwóch prezentacji o konflikcie na Zaolziu. Jedną z perspektywy czeskiej, a drugą – polskiej. Dzień zakończył się wycieczką po Ostrawie oraz okolicznych miejscowościach.
Drugiego dnia wyruszyliśmy do Ołomuńca oddalonego od Ostrawy o ok. 70 kilometrów. Na zakończenie dnia uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z Wojciechem Jagielskim.
W ostatni dzień pobytu spotkaliśmy się z Petruską Sustrovą, sygnatariuszką KARTY 77 oraz zwiedziliśmy muzeum sztuki.
Kraków 2022
Kolejne spotkanie odbyło się w Krakowie. Rozpoczęliśmy od spaceru po Krakowie śladami mezuz. Po zakończeniu poszukiwań udaliśmy się do szkoły aby sprawdzić nasze umiejętności pracy zespołowej- budowa wysokich budowli z użyciem makaronu, pianek i taśmy była dużym wyzwaniem.
Wtorek rozpoczęliśmy od prezentacji o kulturze czeskiej i polskiej oraz KARCIE 77. Następnie w deszczowej pogodzie wyruszyliśmy na spacer po krakowskim starym mieście.
W dniu wyjazdu naszych kolegów rozmawialiśmy o tym jak Kraków wspiera Ukrainę oraz usłyszeliśmy historię uciekinierki z kraju objętego wojną.
Szkoła w radiu - zakończenie projektu.
Uczniowie klasy 1A PLO otrzymali certyfikaty ukończenia projektu.
Gratulujemy !!!
Szkoła w radiu
Uczniowie z klasy 1A realizują projekt " Szkoła w radiu". W trakcie zajęć przygotowują wywiady, listy dialogowe, muzykę , a także montują swoje nagrania. Audycje emitowane będą w Radiu Pryzmat - najbliższa już w piątek 8 października o 19.00.
Zapraszamy.
Religioznawstwo
W naszym VII PLO im. M. Reja realizowany jest fakultatywny (nieobowiązkowy) przedmiot RELIGIOZNAWSTWO. Poznajemy na nim, w trakcie spotkań teoretycznych w szkole i praktycznych poza nią, dziedzictwo kulturowe i religijne różnorodnych społeczności świata. Wędrujemy w naszych poszukiwaniach do Afryki (wierzenia Egiptu oraz religie naturalne), Azji (hinduizm, buddyzm, shinto) i obu Ameryk (religie prekolumbijskie) i Europy. Spotykamy się z wielkimi kulturami monoteistycznymi – judaizm, chrześcijaństwo, islam. Zdobywamy wiedzę teoretyczną i praktyczną - spotykamy się z przedstawicielami społeczności wyznaniowych w ich świątyniach. Poznajemy inne miejsca, myśli i ludzi być może po to, by lepiej poznać siebie.
Zajęcia prowadzi Bogusław Tondera.
Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniach – najbliższe 28.09 (poniedziałek) g. 15.15, s.4.
- brak danych
ArtCoMe
ArtCoMe to projekt edukacyjny oparty na współpracy między uczniami, profesjonalistami, nauczycielami i edukatorami muzealnymi. Stworzony został, by ułatwić nawiązanie międzykulturowego dialogu opartego na wspólnym europejskim dziedzictwie kulturowym. Jego celem jest również przełamywanie granic między sztuką amatorską i profesjonalną.
https://www.youtube.com/watch?v=V3hBxHou8QQ
https://www.youtube.com/watch?v=r-GHHblHt4Y
https://www.youtube.com/watch?v=Rd2TUHDlDpw
opiekun projektu Anna Wajner
KLUB WYSPIAŃSKIEGO
KLUB WYSPIAŃSKIEGO - projekt edukacyjny TEATRU im. J. SŁOWACKIEGO
Celem projektu jest wspomaganie młodzieży w rozwoju Świadomych i zaangażowanych postaw obywatelskich, które cechowałyby się wysokim poziomem wrażliwości i empatii społecznej; krytycznym i samodzielnym, niepodatnym na manipulację myśleniem; a także ambicji budowania swojej przyszłości w oparciu o ciągłe samokształcenie poprzez aktywny kontakt ze światem sztuki i myśli. W ramach Klubu zaplanowano specjalne pokazy znajdujących się w repertuarze teatru spektakli, nawiązujących do twórczości Wyspiańskiego. Z myślą o naszych klubowiczach połączymy je z dyskusją, w trakcie której będzie okazja do wymiany myśli z twórcami i aktorami spektakli.opiekun projektu Grażyna Kuśmider
REJ IN UK
W ramach spontanicznej akcji REJ IN UK proponujemy zainteresowanym uczniom naukę języka angielskiego w Wielkiej Brytanii oraz zwiedzanie zabytków i poznawanie kultury brytyjskiej.
W tym roku:
29 luty - 8 marca 2020 tydzień kursu językowego w Cambridge, mieszkamy u rodzin brytyjskich.
17 czerwca 2020 zwiedzamy południową Anglię.
Nadzór nad inicjatywami
Edyta Ciszewska
Kultura Żydów Polskich
to interdyscyplinarne/międzyprzedmiotowe zajęcia pozalekcyjne
Zajęcia przygotowane są modułowo. W ciągu roku szkolnego uczestnicy biorą udział w minimum 10 bądź maksimum 14 modułach. Zajęcia obejmują formy wykładowe, dyskusyjne, pracę w oparciu o teksty źródłowe (teksty Pierwszego i Nowego Testamentu, chrześcijańskie apokryfy, proza fabularna i eseistyczna etc), spacery edukacyjne oraz warsztaty.
W ciągu roku szkolnego uczniowie poznają element wiedzy o religii, życiu codziennym i obyczajach, kuchni, muzyce oraz obecności kultury żydowskiej w kontekstach pozażydowskich (np. polska sztuka przełomu XIX i XX wieku).
Omawiane są kwestie związane z religijnym antyjudaizmem chrześcijańskim oraz pooświeceniowym, świeckim antysemityzmem epoki nowoczesności.
Osobny moduł poświęcony jest haskali, syjonizmowi oraz powstaniu państwa Izrael i konfliktowi na Bliskim Wschodzie.
Uczestnicy mają okazję wyjechać do Izraela (wyjad taki organizowany jest co dwa lata).
Szkoła współpracuje z krakowskim oddziałem JCC, muzeum POLIN, ośrodkiem Brama Grodzka, stowarzyszeniem Festiwal Kultury Żydowskiej oraz krakowską gminą wyznaniową żydowską.
Szkoła uczestniczy w polsko-izrealskim programie ZACHOWAĆ PAMIĘĆ współtworzonym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz instytut Yad Vashem.opiekun projektu - Paweł Rogala
ZNAK W SZKOLE
Uczestnicy projektu ZNAK W SZKOLE spotykają się trzy razy w ciągu roku szkolnego na dyskusjach bądź wykładach.
Tematy poruszane w czasie każdego ze spotkań pochodzą z tekstów drukowanych w bieżących i archiwalnych numerach miesięcznika ZNAK.
Uczniowie mają za zadanie zapoznać się z propowanymi przez redakcję oraz opiekunów projektu tekstami oraz przygotować pytania lub zagadnienia, które, zainspirowani lekturą, chcieliby poruszyć.
Pytania i zagadnienia przesyłane są zaproszonemu ekspertowi, który w oparciu o nie przygotowuje się do spotkania.
Celem projektu jest przybliżenie uczniom zagadnień, którymi żyją współczesne środowiska intelektualne i opiniotwórcze.
W projekcie biora udział uczniowie VII PLO, IV Lo im Tadeusza Kościuszki oraz VI LO im A. Mickiewicza.
Najbardziej aktywni uczestnicy z każdej ze szkół otrzymuję szanse odbycie stażu w redakcji miesięcznika.
Jak dotąd udział do rozmowy z uczniami przyjęli między innymi Agata Bielik-Robson, Bartłomiej Dobroczyński czy Piotr Oczko.opiekun projektu - Paweł Rogala
Spotkania 1989
Polsko - czeskie spotkania pt. 1989 są mikroprojektem edukacyjnym poświęconym historii społecznej oraz przemianami demokratycznymi w Polsce i Czechosłowacji po roku1989.
Uczniowie z Krakowa oraz Ostrawy maja okazję odwiedzić się oraz odbyć szereg zajęć edukacyjnych: spacerów, warsztatów oraz lekcji muzealnych.
Przemiany roku 1898 przedstawione są w kontekście industrializacji i jej konsekwencji dla społeczeństwa (wystawa stała a byłej zrewitalizowanej kopalni w Ostrawie) oraz polskich historii środowisk emigracyjnych w Paryżu (warsztaty w muzeum Józefa Czapskiego w Krakowie).
Przed spotkaniami polscy uczniowie maja za zadanie przygotować spacer edukacyjny przedstawiający miejsca ważne dla ruchu praw obywatelskich oraz zapoznać się z biografiami wybranych postaci ważnych dla historii Aksamitnej Rewolucji (Pavel Tigrid, Marta Kubisova czy Vaclav Havel).
Projekt jest wspierany instytucjonalnie oraz finansowany przez czeski ośrodek PANT, odpowiednik warszawskiego ośrodka KARTA.opiekun projektu - Paweł Rogala
Klub filmowy Latająca Machina
Czym się zajmujemy?
Oglądamy filmy, rozmawiamy o sztuce filmowej, tworzymy scenariusze, uczymy się filmować, poznajemy pracę na planie filmowym, uczestniczymy w warsztatach, kręcimy krótkie etiudy filmowe.
W naszym dorobku są następujące etiudy i realizacje filmowe:
2014:
- „Tytułopisarz" - etiuda filmowa
2015:
- „Mysz" - etiuda filmowa
- realizacja nabożeństwa ekumenicznego w Kościele Św. Marcina w Krakowie - link do filmu
- realizacja Dnia Teatru w PWST
2016:
- „Pięć Złotych" - etiuda filmowa
- realizacja „Teatru Cieni"
2017:
- „Zegarek" - etiuda filmowa
- realizacja Dnia Teatru w PWST
- „Czerwone buty" - etiuda filmowa
Pokazy premierowe odbywają się na uroczystościach Święta naszej Szkoły