Krótki życiorys.
Pani Irena Kolano z domu Prymus, urodziła się 23 lutego 1929 w Krakowie. W okresie międzywojennym zdobywała wiedzę i wychowanie, uczęszczając przez pierwsze lata swojej edukacji do Prywatnej Szkoły Powszechnej Zboru Ewangelickiego przy ul. Grodzkiej w Krakowie.Po wojnie, gdy państwo przejęło oświatę, prowadzenie szkół niezależnych przestało być możliwe. Dalsze wykształcenie zdobywała więc w szkołach państwowych, w gimnazjum im. A. Mickiewicza, potem w Liceum Pedagogicznym, a po maturze podjęła studia w Instytucie Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Po roku 1989, kiedy Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie odzyskała swój dawny budynek, pani Irena Kolano włączyła się czynnie w działania na rzecz przywrócenia edukacji w tym historycznym dla społeczności ewangelickiej miejscu. W 1992 roku została powołana Fundacja Edukacyjna im. J.S.Bandtkiego (obecnie Krakowska Fundacja Edukacyjna im. J.S. Bandtkiego), która utworzyła i prowadzi liceum oraz gimnazjum/szkołę podstawową – szkoły nawiązujące do pięknej tradycji edukacyjnej krakowskich ewangelików. Pani Irena Kolano, jako jedna z pierwszych członkiń Fundacji z pełnym oddaniem poświęcała swój czas w pomocy uruchomienia liceum, uczestnicząc między innymi w doborze grona pedagogicznego.
Funkcje pełnione w Fundacji Edukacyjnej im. J.S. Bandtkiego w Krakowie, w latach:
- 1993–95 członek Fundacji,
- 1995–99 Prezes Zarządu Fundacji,
- 1999–2005 członek Zarządu Fundacji,
- 2005–08 Prezes Zarządu Fundacji,
- 2008–12 członek Zarządu Fundacji,
- od 2012 do 2020 członek Fundacji.
W 2013 r. za wybitne zasługi dla VII Prywatnego LO im. M. Reja w Krakowie (szkoły założonej i prowadzonej przez Fundację Edukacyjną im. J.S. Bandtkiego) została odznaczona przez dyrektora szkoły Piotra Machowskiego, Medalem 20-lecia VII Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Krakowie.
Swoją społeczną działalność Pani Irena Kolano prowadziła również w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie, będąc między innymi w latach 1988-2003, członkiem chóru parafialnego. W miarę swoich możliwości zawsze służyła pomocą w pracach na rzecz dokumentowania historii i edukacji parafian, współorganizując np. wystawę”Rody Ewangelickie w Krakowie”, oraz dokonując odczytów i wykładów miedzy innymi o życiu i twórczości etnografa i muzykologa Oscara Kolberga. W 2015 r., na wniosek Zarządu Fundacji Edukacyjnej im. J.S. Bandtkiego otrzymała prestiżową nagrodę „Róży Lutra”.
Odeszła od nas Osoba niezwykle pogodna, życzliwa, ciepła, wymagająca i konsekwentna. Będzie nam Jej brakowało.
Cześć Jej pamięci.
Piotr Machowski