Uprzejmie informujemy, że w dniach od 23 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r.(włącznie) Szkoły Reja na Grodzkiej oraz sekretariaty szkół/Fundacji są zamknięte. Przerwa świąteczno-noworoczna.
Dyrekcja
Uprzejmie informujemy, że w dniach od 23 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r.(włącznie) Szkoły Reja na Grodzkiej oraz sekretariaty szkół/Fundacji są zamknięte. Przerwa świąteczno-noworoczna.
Dyrekcja
Dzisiejszy dzień w naszej szkole upłynął w wyjątkowej, świątecznej atmosferze!
Rozpoczęliśmy go od wzruszającej modlitwy ekumenicznej, która przypomniała nam o istocie świąt. Następnie w klasach odbyły się wigilie klasowe – chwile pełne serdeczności, wspólnego kolędowania i dzielenia się opłatkiem.
Po wigilijnym czasie przyszedł moment na kreatywność! Podczas warsztatów dekorowania pierniczków nie zabrakło uśmiechów i kolorowej fantazji – każdy piernik stał się małym dziełem sztuki.
Dzień zakończyliśmy w świetlicy, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie upominków dla każdego ucznia, w ramach docenienia ich zaangażowania w życie świetlicy oraz prezentów dla uczniów, którzy wyróżnili się wyjątkowym zachowaniem w czasie pierwszego semestru. To była piękna chwila docenienia ich zaangażowania i wzorowej postawy.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas, za uśmiechy, życzliwość i świątecznego ducha, który unosił się w powietrzu. To właśnie takie chwile budują wyjątkową wspólnotę naszej szkoły.
W zeszłym tygodniu w naszej szkole odbył się wyjątkowy kiermasz, na którym mogliśmy podziwiać piękne rękodzieła przygotowane przez dzieci zarówno podczas zajęć w klasach, jak i w domach z pomocą rodziców.
Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za ogromne zaangażowanie i aktywny udział w tym wydarzeniu. Dzięki Waszej pracy, wsparciu i kreatywności kiermasz stał się prawdziwym świętem wspólnoty i dobrej energii!
Z radością informujemy, że zebrane środki zostały przekazane Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Lądku-Zdroju. Jesteśmy dumni, że razem możemy robić tak wiele dobrego!
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia – dzieciom, rodzicom, nauczycielom. To dzięki Wam kiermasz był pełen ciepła i świątecznego ducha!
W tym roku szkolnym uczniowie liceum po raz drugi wzięli udział w konkursie ogólnopolskim organizowanym przez Fundację imienia Zofii i Kazimierza Moczarskich na młodzieżową historyczną książkę roku.
Z literatury nominowanej do konkursu wybraliśmy pięć pozycji i przeprowadziliśmy na ich temat dyskusję. Jedną książkę z wyselekcjonowanej piątki czytali uczniowie w parach i wspólne przedstawiali swoje wrażenia. Wszystko to miało za zadanie przekonać do wskazania danej pozycji jako naszego szkolnego typu.
Poza Fundacją konkurs współorganizują Dom Spotkań z Historią oraz samorząd stołecznego miasta Warszawa.
Nasz typ, czyli książka Kaliny Błażejowskiej o akcji T4 - ,,Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych" zwyciężył wśród wszystkich uczestniczących szkół.
W dniach 20 -- 22.11 odwiedziła nas grupa młodzieży z Językowego Gimnazjum imienia Pavla Tigrida w Ostrawie.
Jako szkole jest nam niezwykle miło, że krakowską część polsko-czeskich spotkań rozpoczęliśmy rozmową z panią Krystyną Zachwatowicz-Wajdą. Rozmowa ze względu na naszych gości była tłumaczona przez Piotra Krasnowolskiego - tatę jednej z naszych absolwentek i przyjaciela szkoły.
Pani Zachwatowicz-Wajda podzieliła się z nami wieloma swoimi wspomnieniami. Rozpoczęliśmy od tych sprzed wybuchu drugiej wojny światowej. Następnie wysłuchaliśmy jej wspomnień z okresu Powstania Warszawskiego, w którym jako harcerka pełniła rolę łączniczki. Nie zapomnieliśmy o ojcu pani Zachwatowicz, profesorze Janie Zachwatowiczu, któremu szczególnie wdzięczne pozostają Gdańsk i Warszawa -- gdyby nie praca profesora, oba miasta nie cieszyły by nas tak swoimi odrestaurowanymi kamienicami i zabytkami.
Trudno było nie wspomnieć o filmach Andrzeja Wajdy -- z których dwa poleciła obejrzeć słuchającej młodzieży.
Na pytanie co według niej jest w życiu najważniejsze, odpowiedziała bez namysłu: bezinteresowność.
Następnego dnia grupa wybrała się do Pawilonu Czapskiego, który zawdzięcza swoją formę Krystynie Zachwatowicz. Mieliśmy też okazję porozmawiać z krakowską przewodniczką i poszukiwaczką miejsc po mezuzach.
Zachęcamy do obejrzenia pięknych zdjęć pana Adama Walanusa ze spotkanie z Krystyną Zachwatowicz.
Polecamy również audycję polskiej sekcji Radia Ostrawa, gdzie opiekun grupy oraz dwoje uczniów opowiada o pobycie w Ostrawie.
19 listopada 2024 r. w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego odbyło się spotkanie laureatów: „Ósmoklasista 100%”, „Specjalista 100%”, „Technik 100%” oraz „Mistrz Matury” z Panią Marią Klaman, Zastępczynią Prezydenta Miasta Krakowa.
Uczniowie i uczennice, którzy osiągają stuprocentową lub bliską idealnej skuteczność na egzaminach zewnętrznych, to prawdziwi eksperci w swoich dziedzinach. Krakowscy ósmoklasiści, specjaliści, technicy i maturzyści – tym razem w rekordowej liczbie 67 osób – odebrali za takie osiągnięcie nagrody ufundowane przez miasto.
„Mistrz Matury” to nagroda dla tych, którzy na egzaminie maturalnym, zdawanym w liceach ogólnokształcących i technikach, zdobędą co najmniej 92% ze wszystkich egzaminów obowiązkowych i co najmniej dwóch rozszerzonych (dodatkowych).
Miło nam poinformować, że Nagrodę „Mistrz Matury” odebrali nasi zeszłoroczni absolwenci:
Zofia Duch-Kramarz (klasa 4 B)
Jan Serzysko (klasa 4A)
Zosi i Jankowi serdecznie gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów naukowych
Uczniowie naszego liceum, zainteresowani problematyką zmian klimatu uczestniczyli w III Kongresie Ekologicznym e-know organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, miastem Kraków oraz Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej.
Licealiści, którzy chcieli sprawdzić swoją wiedzę w tej dziedzinie, rozpoczęli udział w wydarzeniu rywalizacją w Krakowskim Teście Wiedzy o Klimacie.
Młodzież, w Audytorium Maximum UJ, wysłuchała wykładu dr. Konrada Skotnickiego — "Od papierosa do kryzysu klimatycznego". Podczas wykładu poznali sekrety taktyk wykorzystywanych przez wielkie korporacje do tworzenia teorii spiskowych, w tym dezinformacji na temat zmiany klimatu.
Na przełomie października i listopada obie szkoły przy ulicy Grodzkiej brały udział w tegorocznym Roku Zbigniewa Herberta. Rok Herberta był wydarzeniem międzynarodowym. Na świecie patronowało mu UNESCO, a w Polsce również MKIDN oraz Fundacja Zbigniewa Herberta.Klasy siódma SP, oraz pierwsza A, trzecia B oraz maturalny fakultet miały okazję brać udział w warsztatach prowadzonych przez Agnieszkę Foryś, popularyzatorkę literatury, twórczynię prohektu BLISKO TEKSTU oraz współpracowniczkę Fundacji Herberta. Prowadząca mówi o swojej praktyce czytania w sposób następujący: ,,Gdy czytamy literaturę, ona czyta nas. Czytanie literatury nie jest więc niewinną zabawą intelektualną.Pozwala doświadczyć siebie i przeżyć podróż inicjacyjną – podróż w głąb tajników bytu i siebie. Ale wymaga to od czytających odwagi i uczciwości. Dlatego wybrałam formę warsztatu, a nie erudycyjnego wykładu. Bo forma warsztatowa aktywizuje, angażuje i pozwala przebudzić całe ciało, nie tylko intelekt.Prowadzącej, oraz Dorocie Prokockiej i Iwonie Żmudzie dziękujemy za skuteczne aktywizowanie młodzieży do lektur dłuższych niż wiadomości na komunikatorach.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Dnia 18.11 młodzież należąca do grupy szkolnego wolontariatu oraz studentki i student Żydowskiego Uniwersytetu Latającego, który działa przy VII Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym, zbierała liście na terenie żydowskiego Cmentarza Nowego przy ulicy Miodowej. Praca została poprzedzona krótkim spacerem z zarządcą cmentarza, panem Kubą Lewingerem.
Cmentarz jest miejscem pochówku wielu wybitnych i zasłużonych postaci, takich jak Janina Ruth Buczyńska, Józef Sare czy Ozjasz Thon.Młodzieży udało się w krótkim czasie i niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych zebrać kilkanaście worków liści i znacznie oczyścić część terenu cmentarza.
W piątek 15.11 część szkolnego zespołu wolontaryjnego miała przyjemność spotkać się i porozmawiać z Olgą Knapik o jej stowarzyszeniu MUDITA oraz jej pracy społecznej.
Olga Knapik jest absolwentką nieistniejącego już gimnazjum, które istniało na ulicy Grodzkiej 60.
Stowarzyszenie MUDITA, któremu przewodniczy i które współtworzyła zajmuje się pomocą rodzinom, których bliscy są dotknięci niepełnosprawnościami. Pomoc MUDITY jest pomocą skierowaną nie tylko do osób z niepełnosprawnościami, ale również do ich rodzin. MUDITA oferuje opiekę wytchnieniową, wspólne wakacje oraz regularną pracę przez cały rok.
Po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie w roku 2022 MUDITA podjęła się również wyzwania pomocy ukraińskim niepełnosprawnym oraz ich opiekunom, którym udało się dotrzeć do Polski.
Dziękujemy za rozmowę, cenne wskazówki oraz wspólnie spędzony czas.
Miło jest nam poinformować, że nasza szkoła podstawowa nawiązała współpracę z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Pani mgr Ewie Adamskiej - Starczyńskiej zostały powierzone obowiązki doradczyni metodycznej w zakresie plastyki.
Zachęcamy naszych nauczycieli do zapoznania się z ofertą szkoleniową i doskonalenia swojego warsztatu pracy.
W dniu 25 października, po złożeniu uroczystego ślubowania, pierwszoklasiści zostali pasowani na ucznia, a tym samym zostali oficjalnie przyjęci do społeczności Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja.
Wszystkich pierwszaków oficjalnie witamy w naszej szkole:)
25 października po raz kolejny rozzbrzmiało uroczyste ,,Ślubujemy!".
Tradycji stało się zadość – uczniowie klas I zostali oficjalnie uczniami VII Prywatnego Liceum Ogółnokształcącego im. Mikołaja Reja.
Gratulujemy wszystkim pierwszoklasistom i życzymy im wielu sukcesów w nauce oraz satysfakcji z czasu spędzonego w naszym liceum.
W dniach 28-31 października 2024 r. Szkoły Reja są nieczynne - przerwa śródsemestralna.
Zapraszamy 4 listopada.
Dyrektorzy Szkół
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że rekrutacja do klas pierwszych liceum na rok szkolny 2025/26 jest zawieszona.
Dyrektor
Informujemy, że trwa rekrutacja do szkoły podstawowej na rok szkolny 2025/26. Prowadzimy również rekrutację uzupełniającą do klasy 2 i 3 SP na rok szkolny 2024/25.
Szczególowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 663-905-633.
Zapraszamy do kontaktu.
W dniach od 15.09 do 11.10 szkoły przy ulicy Grodzkiej brały udział w akcjach, których celem była pomoc ofiarom dotkniętym powodzią.W ramach regularnych kiermaszy zbierane były pieniądze. Klasy zostały również zaproszone do przygotowania paczek pomocowych z produktami pierwszej potrzeby (produkty higieniczne, chemia kuchenna itp).
Dary zostały przekazane Szkole Podstawowej imienia Janusza Korczaka w Lądku Zdroju, która w związku z powodzią ucierpiała wyjątkowo poważnie..
W mijającym tygodniu kończymy zbiórkę pieniędzy, które również przekażemy szkole z Lądka Zdroju. Organizacją akcji w szkołach zajmował się szkolny wolontariat.
Dziękujemy Uczniom, Rodzicom i Wychowawczyniom za włączenie się do naszych akcji.
Powered by aSc EduPage