• VII Prywatne Liceum

     • Dyplom z miłości 

     • Dyplom z miłości – spektakl dyplomowy studentów IV r. Wydziału Aktorskiego, specjalności wokalno-aktorskiej AST w Krakowie.

      Opieka pedagogiczna i reżyseria: Agnieszka Glińska
      Scenariusz: Małgorzata Czerwień (II r. WRD), Maria Gustowska (II r. WRD), Agnieszka Glińska
      we współpracy z zespołem
      Scenografia i kostiumy: 
      Monika NyckowskaAdrianna IwanejkoJulia Zawadzka
      Kierownictwo muzyczne, aranżacje: Igor Przebindowski
      Choreografia: Weronika Pelczyńska
      Reżyseria światła: Maciej Edelman
      Przygotowanie wokalne: Justyna Motylska
      Asystentki reżyserki: Małgorzata Czerwień (II r. WRD), Maria Gustowska (II r. WRD)
      Grafika: 
      Aleksander Włodek

      Obsada: 
      Mikołaj Bajorek
      Katarzyna Borkowska
      Daniel Kamiński
      Wojciech Kurcjusz
      Barbara Małecka
      Joanna Mizgier
      Kamila Mokrzycka
      Krzysztof Róg

      Miłość jest najważniejszym wydarzeniem między narodzinami a śmiercią człowieka. Gdyby zniknęły wszystkie książki o miłości, zniknęłaby niemal cała literatura piękna, nie byłoby ani bajek, ani wierszy, ani piosenek.
      B. Wojciszke Psychologia miłości

      Zamknij oczy i pomyśl, z czym ci się kojarzy miłość. Z jakimś dźwiękiem, zapachem, obrazem? Co czujesz, kiedy o niej myślisz? Jak reaguje na to twoje ciało? Jest rozluźnione czy napięte? Co się dzieje z twoimi dłońmi, ramionami, barkami, brzuchem? Może masz ochotę tańczyć? Nie krępuj się. Podążaj za impulsem, który płynie z twojego ciała. A może czujesz, że masz ochotę śpiewać. Z jaką piosenką kojarzy ci się ten stan?

      Dyplom z miłości to spektakl, koncert, a może raczej spotkanie. Spotkanie z miłością w różnych jej odsłonach, na różnych etapach. Z tym, co w zakochaniu czułe, ciepłe i dobre, co daje siłę, napędza i inspiruje, by wyjść na chwilę z wszechobecnego w sztuce miłosnego cierpienia i niespełnienia. Poprzez najpiękniejsze polskie utwory o miłości oraz korespondencję miłosną z XX w. chcemy przyjrzeć się z wnikliwością i czułością doświadczeniom innych, ale i podzielić się własnym. Zobaczyć w nich, co jest odmienne, a co bardzo podobne. W miłości.

      W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów:
      Listy na wyczerpanym papierze Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, Wyd. Agora, 2010
      Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza, Wyd. ZNAK, 2016
      Korespondencja Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej oprac. Sylwia Chwedorczuk, Dialog 10/2010
      Listy jak dotyk Gai i Jacka Kuroniów, Wyd. Ośrodek Karta, 2014
      Wszystko jak chcesz Anny Król, Oficyna Wydawnicza Wilk&Król, 2017
      Kowalska. Ta od Dąbrowskiej Sylwii Chwedorczuk, Wyd. Marginesy, 2020
      …co się stanie w najbliższej przyszłości… Z listów Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej z 1946 r.
      oprac. Alicja Szałagan, Sztuka Edycji – studia tekstologiczne i edytorskie nr 1/2018
      Podcast Marty Niedźwieckiej
       O zmierzchuu

     • Projekt teatralny "Obraz/y uczuć"

     • Projekt teatralny "Obraz/y uczuć" powstał we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.

      Na projekt „Obraz/y uczuć” składają się pokaz teatralny oraz  spotkania ze współczesnymi autorytetami myśli i idei, obserwatorami zjawisk społecznych formułującymi diagnozy teraźniejszości, osobami, które wspierają nas w trudnej sztuce uchwycenia i znalezienia sensu w codzienności.
      Prowadzenie spotkań  red. Piotr Sikora ("Tygodnik Powszechny").

      Tematy wiary, religijności i duchowości dotyczą nas wszystkich nawet wówczas, kiedy całkowicie odrzucamy ten rodzaj doświadczenia. Każdy z nas na jakimś etapie życia opowiada się po którejś stronie, jako wierzący, wątpiący, poszukujący, odrzucający nauki i koncepcje dotyczące świata pozaziemskiego. Te wybory nigdy nie są łatwe i trudno tu o czarno-białe podziały. Dlatego serdecznie zapraszamy na spotkania ze znakomitymi gośćmi, którzy dzięki swojej wiedzy, ale też długoletnim poszukiwaniom, będą towarzyszyć nam i wspierać w znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące tej z gruntu nieuchwytnej sfery życia.

      Goście biorący udział w projekcie:


      14 stycznia dr hab. Piotr Augustyniak, prof. UEK -  filozof i eseista autor takich książek jak: "Jezus Niechrystus", "Inna Boskość. Mistrz Eckhart", "Istnienie jest Bogiem, ja jest grzechem". Związany z Teatrem w Krakowie im. J. Słowackiego, gdzie prowadzi spotkania teatralno-filozoficzne "Sztuka myślenia" i "Myślnik".

      15 stycznia dr Sebastian Duda - teolog, filozof, publicysta, redaktor "Więzi" i Zespołu Laboratorium "Więzi". Ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Wykładowca na podyplomowych studiach gender w Instytucie Badań Literackich PAN. Autor książek "Reformacja. Rewolucja Lutra" i "Przesilona wątpliwość".

      16 stycznia prof. Bogdan de Barbaro - psychiatra i psychoterapeuta, wieloletni pracownik naukowy Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ. Zajmujący się terapią rodzin. Autor wielu prac naukowych, jeden z bohaterów filmu Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”.

      Więcej informacji na stronie teatru.

     • Herbaciarnia Naukowa 

     •  

      HERBACIARNIA NAUKOWA

      PRZY POLSKIEJ AKADEMII UMIEJĘTNOŚCI

       

      Fundacja Zawsze Warto oraz Polska Akademia Umiejętności

      zapraszają na

      XV już edycję Herbaciarni Naukowej

      działającej w ramach Akademii Młodych przy PAU

       

      Herbaciarnia Naukowa to projekt Fundacji „Zawsze Warto” realizowany wraz z PAU od 2008 roku, skierowany jest do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej, szkół średnich, nauczycieli, studentów oraz zainteresowanych mieszkańców Krakowa i Małopolski.

      Już drugą dekadę Herbaciarnia gromadzi ludzi różnych profesji, których łączy jedno: PASJA!

      Spotkania mają charakter otwarty i odbywają się zawsze w pierwszy czwartek miesiąca o godzinie 16.00 w auli Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej 17.

       Młodzież szkolną i nauczycieli zachęcamy do szczególnej aktywności - każdy może zbierać punkty i zamieniać je potem na nagrody.

      Herbaciarnia Naukowa Akademii Młodych nawiązuje do Kawiarni Naukowej, czyli tradycji Wykładów Otwartych członków PAU, którzy spotykają się, aby wieść dyskusje popularno-naukowe.

      Naszym pragnieniem jest, aby młodzi ludzie poznawali świat z wielu perspektyw, mieli okazję spotykać prawdziwych znawców tematu, autorytety. Tematyka spotkań dobrana jest tak, aby rozmawiać o świecie w jego złożoności i dzielić się pasją, która łączy wszystkich wykładowców. To na pewno ułatwi młodzieży wybór własnej życiowej drogi.

      Do tej pory naszymi gośćmi byli m.in.: prof. Franciszek Ziejka, prof. Michał Rożek, prof. Krzysztof Globisz, prof. Ryszard Tadeusiewicz, prof. Jacek Popiel,  prof. Wanda Półtawska, prof. Grzegorz Kołodko, prof. Andrzej Zoll, red. Adam Michnik, p. Bogusław Kaczyński, prof. Anna Dymna, p. Ewa Lipska, prof. Teresa Walas, ks. Adam Boniecki, prof. Czesław Dźwigaj, prof. Jerzy Vetulani, prof. Andrzej Chwalba, prof. Jerzy Stuhr, prof. Jan Miodek, prof. Leszek Balcerowicz, prof. Anna Polony, p. Grzegorz Turnau i 113 innych znakomitych wykładowców.

      Kalendarium Herbaciarni Naukowej w roku szkolnym 2021/2022 znajduje się na stronie zawszewarto 

      Ze względu na istniejące ograniczenia epidemiczne w dużej auli PAU możemy się spotkać tylko w ograniczonej liczbie 40 uczestników. Prosimy zatem o zgłaszanie swojego udziału w spotkaniu mailowo (biuro@zawszewarto.pl) lub telefonicznie (12-422 05 79).

      Serdecznie zapraszamy!

      najbliższy czwartek, 4 listopada 2021 o godzinie 16.00 w dużej auli PAU, przy ul. Sławkowskiej 17 spotka się z nami człowiek wyjątkowy, zajmujący się na co dzień jakością życia mieszkańców Gdyni, wiceprezydent tego miasta pan Bartosz Bartoszewicz. Wieloletni ceniony samorządowiec, dziś odpowiedzialny w mieście za szkolnictwo, zdrowie i działania z obszaru inteligentnego miasta. Niezwykle oddany powierzonym mu sprawom współgospodarz miasta, w którym wszyscy chcą mieszkać.
      Z Panem Prezydentem porozmawiamy o tym, jak to jest zarządzać miastem?

      Ilość miejsc ze względu na uwarunkowania epidemiczne ograniczona.
      Prosimy o potwierdzenie swojego udziału!

       Za miesiąc spotkanie ze wspaniałą aktorką, Rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, prof. Dorotą Segdą. Już dziś zapraszamy.

              

      Fundacja Zawsze Warto

      ul. Radziwiłłowska 23/8
      31-026 Kraków
      ---------------------
      tel. 12 422 05 79