Niebezpieczne czytanie.
19 grudnia 2024 roku młodzież z obu klas maturalnych wzięła udział w spotkaniu z poetką, tłumaczką oraz artystką, Krystyną Dąbrowską, która opowiedziała nam jakie wyzwania postawiła przed nią praca nad polskim wyborem wierszy irlandzkiej poetki Nuali ni Dhomhnaill.
Może wcale nie była to jednak rozmowa o tej wyjątkowej irlandzkiej autorce oraz przygodach jej polskiej tłumaczki? Może właściwie byłoby powiedzieć, że spotkanie dotyczyło tego jak blisko życia znajduje się język w jakim życiowe doświadczenie wyrażamy. Właściwie spędziliśmy blisko 90 minut twórczo rozwijając znane powiedzenie Flauberta: ,,nie czytajcie jak dzieci, ponieważ one czytają dla rozrywki, nie czytajcie jak dorośli, ponieważ oni czytają dla nauki, czytajcie, żeby żyć?"
Nuala ni Dhomhnaill jest nie tylko wyjątkową autorką, ze względu na swój zmysł rzeczywistości i zdolność zwięzłego tworzenia przekonujących językowych obrazów. Pisze w języku gaelic i można sobie wyobrazić, że język o tak długiej historii i tak wielu zapisanym i zapamiętanym nazwom własnym, legendom, opowieściom czy piosenkom jest dla autorki jak ożywcze nurkowanie w głębiach chłodnego oceanu.
Trudno było nie ulec łagodnemu, ciepłemu głosowi mówiącej do nas Krystyny Dąbrowskiej, dlatego niestety dopiero post factum można zadać sobie pytanie czym jest niebezpieczne czytanie. Może niebezpieczne w czytaniu (i pisaniu) jest to, że trzeba się odważyć zanurkować. Zanim jednak dokonamy skoku z bezpiecznego i stałego lądu, do którego należy nasz wysoki brzeg, towarzyszy nam strach, że nasz ląd jest tu, a ocena tam w dole, strach, że musimy przez kilka sekund pozostawać w stanie bezradnego spadania, strach podszyty przyzwyczajeniem do tego, co znane a więc przewidywalne i ułatwione, a więc nie zmuszające do żadnego wysiłku.Spotkanie było jednym z serii spotkań dla krakowskiej młodzieży licealnej dofinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Drezno
W dniach 12-13 grudnia klasy 3 LO udały się na wycieczkę do Drezna.
Celami głównymi wyjazdu było zwiedzanie najstarszego targu bożonarodzeniowego Dresdner Striezelmarkt oraz Muzeum Alberinum, w którym znajduje się czasowa wystawa dzieł znanego malarza niemieckiego z epoki romantyzmu Friedricha Caspara Dawida.
Przy tej okazji pani Jolanta, przewodnik po Dreźnie, pokazała nam miasto z różnej perspektywy, zarówno podczas objazdu autokarem, jak i pieszego zwiedzania Starego Miasta oraz opowiedziała o nim wiele ciekawostek.
Drugiego dnia podzieliliśmy się na dwie grupy. Część uczniów udała się do Muzeum Zwinger, czyli Muzeum Starych Mistrzów, a druga grupa pojechała na drugą stronę rzeki Elby i podziwiała artystyczne walory Neustadt, czyli Nowego Miasta w Dreźnie. Stara mleczarnia, grające rynny i w końcu ramka z widokiem na Stare Miasto zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.
To były dwa bardzo intensywne dni, które wprawiły wszystkich uczestników w świąteczny nastrój.
Serdecznie dziękujemy Robinaon travel i niesamowitej Pani pilot Agnieszce Łach-do zobaczenia wkrótce!
Dzień Świątecznego Swetra
Dzisiaj w naszej szkole odbył się Dzień Świątecznego Swetra, który wprowadził nas wszystkich w magiczny, świąteczny nastrój!
Uczniowie oraz nauczyciele z entuzjazmem wzięłli udział w tej wyjątkowej inicjatywie, prezentując swoje najbardziej kreatywne i zabawne swetry. Kolorowe wzory, błyszczące ozdoby i świąteczne motywy królowały na szkolnych korytarzach, wywołując uśmiechy na twarzach wszystkich uczestników.
Dziekujemy za wspólną zabawę 🎄🧥
ERASMUS +
25 listopada 2024 odbyło się pierwsze zdalne spotkanie naszej młodzieży ze szkołą z Aix en Provence we Francji. Mamy nadzieję, że będzie to początek współpracy w ramach programu ERASMUS. Podejmiemy wyzwanie jakim jest próba odpowiedzi na pytanie w temacie zaproponowanym przez opiekunkę projeku z Francji: co to znaczy być Europejczykiem?
Spotkania i konferencje odbywać się będą raz w miesiącu. Liczymy na wizytę gości z Francji oraz wyjazd do Aix en Provence.Koordynatorami projektu są Joanna Biczysko i Paweł Rogala
Dziady
8 listopada w liceum grupa entuzjastów odczytała i przedstawiła "Dziady cz. II" Adama Mickiewicza.
Wspaniała inicjatywa.
Gratulacje dla organizatorów i aktorów z klas 4 liceum.
III Kongres Klimatyczny e-know
Uczniowie naszego liceum, zainteresowani problematyką zmian klimatu uczestniczyli w III Kongresie Ekologicznym e-know organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, miastem Kraków oraz Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej.
Licealiści, którzy chcieli sprawdzić swoją wiedzę w tej dziedzinie, rozpoczęli udział w wydarzeniu rywalizacją w Krakowskim Teście Wiedzy o Klimacie.
Młodzież, w Audytorium Maximum UJ, wysłuchała wykładu dr. Konrada Skotnickiego — "Od papierosa do kryzysu klimatycznego". Podczas wykładu poznali sekrety taktyk wykorzystywanych przez wielkie korporacje do tworzenia teorii spiskowych, w tym dezinformacji na temat zmiany klimatu.
Projekt edukacyjny
Od 25 października zainteresowani uczniowie z klas drugich LO realizujący program rozszerzony z języka polskiego uczestniczą w projekcie edukacyjnym w ramach KLUBU WYSPIAŃSKIEGO. W tym roku spotykamy się, by w gościnnych wnętrzach Teatru im. J. Słowackiego rozmawiać o " Opowieściach galicyjskich" Andrzeja Stasiuka. Cykl spotkań rozpoczęliśmy od zwiedzania gmachu teatru, a następnie usiedliśmy w foyer, aby popracować nad interpretacją grafik umieszczonych na okładkach różnych wydań naszej lektury. Kolejne spotkania będą dotyczyły interpretacji wybranych opowieści w kontekście historycznym oraz filozoficznym i społecznym. Ostatnie zajęcia będą polegały na wspólnej inscenizacji tekstu Stasiuka na podstawie zredagowanego przez nas scenariusza.
Warsztaty interpretacyjne poprowadzi prof.dr.hab.Piotr Augustyniak,a zajęcia teatralne poprowadzi aktor Teatru im. J. Słowackiego p. Marcin Kalisz.
Fotorelacja wkrótce.
Szlakiem Renesansu
W tym roku klasy pierwsze w ramach swojej wycieczki integracyjnej wyruszyły Szlakiem Renesansu, aby nie tylko się integrować, ale także edukować.
Przez 3 dni poznawaliśmy zabytkowe i urokliwe miejsca:
W Sandomierzu zwiedziliśmy urocze Muzeum Diecezjalne z pamiątkowymi perełkami, maszerowaliśmy Wąwozem Królowej Jadwigi oraz podziwialiśmy okolicę ze szczytu Bramy Opatowskiej.
W Kazimierzu Dolnym rozkoszowaliśmy się urokami małego miasteczka, które kiedyś było i nadal jest magnesem dla artystów oraz turystów. Zaglądnęliśmy także do Puław, aby zobaczyć miejsca związane z historią i literaturą i oczywiście zrobić obowiązkowe zdjęcie dla Pani Polonistki. W Janowcu podziwialiśmy ruiny zamku oraz zachowane fragmenty krużganków arkadowych.
W Opatowie oprócz zwiedzania kolegiaty kupiliśmy krówki opatowskie, a potem podczas kolejnego przystanku w miejscowości Ujazd, na sali balowej absolutnie spektakularnego Zamku Krzyżtopór część z nas zatańczyła belgijkę.
Włochy - szlakiem renesansu
- W dniach 7-13 października odbyła się wycieczka klas drugich do Włoch.Zwiedziliśmy Padwę, Florencję, Asyż oraz Bolonię. Podziwialiśmy arcydzieła sztuki średniowiecznej i renesansowej, oglądaliśmy wnętrza bazylik, uniwersytetów oraz innych obiektów architektury, podziwialiśmy piękne krajobrazy Toskanii, a nawet mogliśmy zobaczyć wschód słońca na plaży w pobliżu Rimini. Wielu z nas zaskoczyło, że wyeksponowana w Galleria dell' Accademia we Florencji rzeźba Michała Anioła "Dawid" ma aż 8 metrów wysokości. Padwa przywitała nas deszczem, co nie zepsuło nam zachwytu nad przepięknymi freskami Giotta w kaplicy Scrovegnich. Asyż zachwycił nas urokliwymi uliczkami oraz miłą atmosferą, która sprawiła,że z pewnością będziemy chcieli tam wrócić.
Wymiana KRAKÓW-LÜNEBURG
Jak dwa lata temu, tak i tym razem, pojechaliśmy razem z uczniami z naszego zaprzyjaźnionego PALO z Karmelickiej na wymianę do Lüneburga. Zawsze z odrobiną niepokoju, jak będzie i czy nasz partner z wymiany okaże się w realu fajny… Najczęściej ten niepokój znika już po pierwszym spotkaniu twarzą w twarz.
Pobyt w Lüneburgu zaczęliśmy od powitania w szkole i gry miejskiej, trochę w tym roku utrudnionej przez warunki atmosferyczne. Zostaliśmy również przywitani w ratuszu miejskim przez panią wiceburmistrz. Ratusz miejski w Lüneburgu jest bardzo stary-budynek pochodzi z czasów średniowiecza, ma niepozorną fasadę i fascynujące, bogate wnętrza-zachowane w niezmienionej postaci od czasów średniowiecza.
W czasie tegorocznej wymiany byliśmy dwukrotnie w leżącym niedaleko Hamburgu, mieście, gdzie tradycja i nowoczesność łączą się w sposób harmonijny. Takim przykładem jest budynek filharmonii - Elbphilharmonie, z którego tarasu podziwialiśmy panoramę miasta. Zwiedziliśmy również muzeum sztuki Kunsthalle, gdzie naśladowaliśmy dzieła sztuki i odkrywaliśmy nasze fascynacje malarskie, płynęliśmy także tramwajem wodnym i spacerowaliśmy po plaży oraz podziwialiśmy architekturę domów i rezydencji dzielnicy Blankenese.
Wspólnie z naszymi partnerami z wymiany pojechaliśmy na jeden dzień do Berlina, który zwiedzaliśmy pokonując ograniczenia związane z odbywającym się akurat maratonem. Również i w Berlinie zaglądnęliśmy do muzeum, aby poszukać w nim dzieł Caspara Davida Friedricha (punkt obowiązkowy dla uczniów uczących się niemieckiego!)
W tym roku realizowaliśmy także wspólny projekt w miejscu pamięci-szpitalu psychiatrycznym, miejscu realizacji planu eugeniki-tu w czasie warsztatów odtwarzaliśmy na podstawie materiałów archiwalnych życiorysy ofiar, ale przyglądaliśmy się także sprawcom.
Druga część wymiany już w czerwcu, kiedy w Krakowie powitamy uczniów z Niemiec.
Szwajcaria
W dniach 15 do 21 września 2024r. klasy trzecie odbyły niesamowitą wycieczkę do Szwajcarii. Zwiedzanie rozpoczęło się w mieście Sankt Gallen, gdzie uczestnicy zwiedzili Bibliotekę Opactwa i przespacerowali się po miasteczku. Następnym punktem zwiedzania była urokliwa Konstancja, a w niej Katedra Najświętszej Maryi Panny i choć skąpane w deszczu, to i tak piękne kolorowe kamienice, wieże i bramy.
Kolejnego dnia zaplanowane były niezapomniany rejs pod wodospady Rheinfall na rzece Ren i wizyta w pięknym miasteczku Stein am Rhein, co na szczęście, pomimo padającego deszczu, zostało zrealizowane. Późnym popołudniem nad Genewą pojawiło się słońce, które pozwoliło uczestnikom wycieczki pospacerować po Ogrodzie Angielskim, zobaczyć Mur Reformatów, Katedrę św. Piotra, fontannę Jet d'eau i wiele innych ciekawych rzeczy.
Głównym punktem programu tego wyjazdu było umówione dużo wcześniej zwiedzanie centrum naukowego CERN, do którego wycieczka udała się następnego dnia. Było to ogromne przeżycie dla wszystkich, nie tylko dla osób zainteresowanych fizyką i ogólnie nauką. Od 8:30 do 17 zorganizowano dla grupy warsztaty, zaproszono na wystawę interaktywną, wizytę w centrum sterownia akceleratorami LHC i Alice, spotkanie z fizykiem medycznym pracującym w CERN-ie itd. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem, że udało się tak wiele zobaczyć.
Kolejny dzień wyjazdu rozpoczął się w słoneczny poranek od dwugodzinnego rejsu po Jeziorze Genewskim. Statek wypływał z Lozanny, a grupa opuściła go przy zamku Chillon. Tam słuchając przewodnika, podziwiając malowniczą okolicę, robiąc niezapomniane zdjęcia zakończono szwajcarską część wycieczki.
Ostatnia atrakcja czekała na uczestników już w Niemczech. Bajeczny zamek Neuschwanstein był podziwiany zarówno z widokowego mostka Marienbrücke, jak i zwiedzany w środku. Niestety nie można było fotografować wnętrz, więc wspaniałe komnaty inspirowane niemiecką literaturą i niesamowite pomysły Ludwika II zwanego Szalonym, pozostaną tylko w pamięci uczestników.
Na koniec, udając się na ostatni ciepły posiłek przed powrotem do Polski, nikt się nie spodziewał widoku, który tam zastał. Krajobraz nad Jeziorem Mondsee w towarzystwie zachodzącego słońca zapierał dech w piersi. Uczniowie i nauczyciele byli oczarowani niesamowitymi krajobrazami i zachwyceni programem wycieczki, co w pigułce można obejrzeć w galerii.
Zapraszamy!
W Zakopanem
Klasa 4A LO wybrała się do stolicy Podhala, Zakopanego aby poszerzyć swoją wiedzę z literatury okresu Młodej Polski i XX- lecia międzywojennego, oraz poznać architekturę Podhala.
Uczniowie przygotowywali mini wykłady o wybranych osobach i zagadnieniach związanych z tematem.
Widzieliśmy i uczyliśmy się o architekturze kościółka na Jaszczurówce, Wiilę od Jedlami, Willę Atmę, słuchaliśmy mini wykładów na Pęksowym Brzysku.
W kolejne dni odwiedziliśmy Willę Jana Kasprowicza na Harendzie oraz Muzeum Sztuki Zakopiańskiej.
Szliśmy śladami Witkiewicza i Witkacego, starając się zrozumieć i docenić walory Podhala.
Wróciliśmy bogatsi o ciekawe doświadczenia i pełni wiedzy z większym optymizmem oczekujemy matury z języka polskiego.
Specjalne podziękowania dla Pani Katarzyny Podgórnej za pomysł, inspiracje i przygotowanie nas do projektu.
Klasa IV A.
Budapeszt
W dniach 10 – 13.09 klasa IV B wyjechała na wycieczkę do Budapesztu. Grupa miała szczęście do pięknej pogody, dzięki której piękna stolica Węgier prezentowała się wyjątkowo atrakcyjnie.
Pierwszego dnia mieliśmy niezwykłego przewodnika. Profesor Csaba Kiss opowiedział uczestnikom o polskich akcentach w najnowszej historii Polski i Węgier. Na terenie uniwersyteckiego campusu rozmawialiśmy o jedynym węgierskim oficerze rozstrzelanym w Katyniu, a pod pomnikiem Józefa Bema o Wiośnie Ludów oraz demonstracjach w Poznaniu i Budapeszcie w roku 1956. Profesor Kiss opowiadał nam również o tym jak ważna dla węgierskiej inteligencji była polska kultura: filmy Andrzeja Wajdy oraz dwudziestowieczna polska literatura (Sławomir Mrożek i Zbigniew Herbert).
Będąc w Budapeszcie trudno nie odbyć rejsu Dunajem – co też zostało uczynione pierwszego dnia wieczorem.Drugiego dnia pobytu odbyliśmy spacer poświęcony żydowskiemu życiu w Budapeszcie oraz Zagładzie. Po południu odwiedziliśmy Centrum Fotograficzne imienia Roberta Capy.
Spędziliśmy również godzinę w legendarnej kawiarni New York, która w drugiej połowie XIX wieku była ważnym miejscem wymiany myśli i poglądów budapesztańskich pisarzy i dziennikarzy.Grupa spędziła również jeden dzień poza Budapesztem w malowniczym miasteczku Szentendre.
Pobyt zakończył się w piątek wizytą w Galerii Malarstwa.
Spotkanie ze świadkami historii
W mijającym roku szkolnym VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Reja w Krakowie przeprowadziło serię spotkań z byłymi antykomunistycznymi działaczami demkoratycznej opozycji. Szkołę przy ulicy Grodzkiej odwiedzili Bogusław Sonik, Zygmunt Łenyk oraz Bogdan Klich. Młodzież z drugich klas liceum, która brała udział w tych spotkaniach poszerza na fakultetach historię oraz wiedzę o społeczeństwie. Rozmowy z gośćmi pozwoliły wzbogacić wiedzę podręcznikową o żywe spotkanie i świadectwa życia bezpośrednich uczestników zdarzeń z przeszłości.
Rozmowy dotyczyły kluczowych dla najnowszej historii Polski lat: 1980, 1981 oraz 1989.
Ponadto Bogusław Sonik oraz Bogdan Klich podzielili się z młodzieżą swoimi doświadczeniami z czasu ich pracy w Parlamencie Europejskim. W roku dwudziestej rocznicy przystąpienia Polski do Unii były to rozmowy szczególnie ważne.
Lekcja geografii w Planetarium Śląskim
Podczas wizyty w Planetarium Śląskim uczniowie klas pierwszych mieli okazję przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, przenieś się na chwilę w różne strefy klimatyczne, a także być świadkiem powstawania chmur i opadów atmosferycznych.
Na sali projekcyjnej w trakcie zajęć "Fascynujący kosmos" usłyszeli odpowiedzi na następujące pytania:
Co rządzi ruchami planet w Układzie Słonecznym? Jak zmierzyć odległości we Wszechświecie? Gdzie szukać odległych galaktyk?
Wizyta w Planetarium Śląskim była nie tylko świetną zabawą, ale również cennym doświadczeniem edukacyjnym, które pozwoliło nam na chwilę oderwać się od codzienności i przenieść w przestrzeń kosmiczną.
Wycieczka do Irlandii.
W dniach 3-9.06.2024 uczniowie klas I-III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Krakowie uczestniczyli w wycieczce do Irlandii. Zwiedzali m.in. Trinity University z piękną Księgą z Kells, Dublin z licznymi muzeami , Dolinę Glendaloug, Klify Moheru, miasteczko Galway. Stali na brzegu Oceanu Atlantyckiego :)
Zapraszamy do galerii, gdzie znajduje się więcej zdjęć dokumentujących tą daleką wyprawę.
Wizyta w szpitalu im. J. Babińskiego
W ubiegły piątek, dwudziestego czwartego maja grupa młodzieży z klas pierwszych reprezentująca szkolny wolontariat odwiedziła szpital imienia Józefa Babińskiego.
Rzecznik prasowy szpitala opowiedział o historii szpitala: jego architekturze oraz ludziach z nim związanych.
Młodzież mogła też obejrzeć wystawę obrazów, namalowanych przez pacjentów szpitala w ramach zajęć terapeutycznych. Na zdjęciu widać salę wystawową z tymi dziełami.
Mamy nadzieję, że jesienią również uda się nam odwiedzić to wyjątkowe miejsce jakim jest szpital przy ulicy Kobierzyńskiej i tym razem wreszcie uda się nam spędzić trochę czasu ze szpitalnymi pacjentami.