REJwithUS
Z radością możemy oznajmić, że uczniowie naszej szkoły utworzyli szkolne koło wolontariatu pod nazwą REJwithUS! Udało nam się zebrać liczną grupę wolontariuszy, z którymi będziemy współpracować, by wspólnie nieść pomoc potrzebującym.
Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów Szkół Reja!
Razem możemy więcej!
Żydowski Uniwersytet Latający
Dnia 18.11 młodzież należąca do grupy szkolnego wolontariatu oraz studentki i student Żydowskiego Uniwersytetu Latającego, który działa przy VII Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym, zbierała liście na terenie żydowskiego Cmentarza Nowego przy ulicy Miodowej. Praca została poprzedzona krótkim spacerem z zarządcą cmentarza, panem Kubą Lewingerem.
Cmentarz jest miejscem pochówku wielu wybitnych i zasłużonych postaci, takich jak Janina Ruth Buczyńska, Józef Sare czy Ozjasz Thon.
Młodzieży udało się w krótkim czasie i niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych zebrać kilkanaście worków liści i znacznie oczyścić część terenu cmentarza.
Spotkanie z Olgą Knapik
W piątek 15.11 część szkolnego zespołu wolontaryjnego miała przyjemność spotkać się i porozmawiać z Olgą Knapik o jej stowarzyszeniu MUDITA oraz jej pracy społecznej.
Olga Knapik jest absolwentką nieistniejącego już gimnazjum, które istniało na ulicy Grodzkiej 60.
Stowarzyszenie MUDITA, któremu przewodniczy i które współtworzyła zajmuje się pomocą rodzinom, których bliscy są dotknięci niepełnosprawnościami. Pomoc MUDITY jest pomocą skierowaną nie tylko do osób z niepełnosprawnościami, ale również do ich rodzin. MUDITA oferuje opiekę wytchnieniową, wspólne wakacje oraz regularną pracę przez cały rok.
Po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie w roku 2022 MUDITA podjęła się również wyzwania pomocy ukraińskim niepełnosprawnym oraz ich opiekunom, którym udało się dotrzeć do Polski.
Dziękujemy za rozmowę, cenne wskazówki oraz wspólnie spędzony czas.
Pomagamy ofiarom powodzi
W dniach od 15.09 do 11.10 szkoły przy ulicy Grodzkiej (Prywatna Szkoła Podstawowa oraz VII Prywatne :Liceum Ogólnokształcące) brały udział w akcjach, których celem była pomoc ofiarom dotkniętym powodzią.
W ramach regularnych kiermaszy zbierane były pieniądze. Klasy zostały również zaproszone do przygotowania paczek pomocowych z produktami pierwszej potrzeby (produkty higieniczne, chemia kuchenna itp).Dary zostały przekazane Szkole Podstawowej imienia Janusza Korczaka w Lądku Zdroju, która w związku z powodzią ucierpiała wyjątkowo poważnie..
W mijającym tygodniu kończymy zbiórkę pieniędzy, które również przekażemy szkole z Lądka Zdroju.
Organizacją akcji w szkołach zajmował się szkolny wolontariat.Dziękujemy Uczniom, Rodzicom i Wychowawczyniom za włączenie się do naszych akcji.
Pomagamy rodzinom z Czernihowa
Od dwóch lat młodzież szkół przy Grodzkiej (szkoły podstawowej i liceum) angażowała się w pomoc ukraińskim rodzinom z podkijowskiego Czernihowa i sąsiednich miejscowości.
Szkoły uczestniczyły w programie SOLIDARNOŚĆ RODZIN, którego inicjatorką była grupa byłych dysydentów i działaczy demokratycznej opozycji zrzeszonych w stowarzyszeniu SIEĆ SOLIDARNOŚCI.
Naszym zadaniem było wspierać rodziny wskazane przez lokalną czernihowską organizację pozarządową, ,,Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich" regularnymi paczkami z darami. W ciągu roku jedna rodzina otrzymywała cztery takie paczki. Nasz a pomoc objęła kilkanaście rodzin.
W obecnej formie program zostaje zakończony. Mamy nadzieję, że jako szkoła będziemy mogli pomagać walczącej Ukrainie w inny sposób.
Zdjęcia przedstawiają ostatnią, przedwakacyjną zbiórkę darów.
Uważaj na głowę
W piątek, 19 kwietnia grupa młodzieży ze szkolnego zespołu wolontariatu na zaproszenie dyrekcji szpitala imienia Józefa Babińskiego obejrzała w jednym ze szpitalnych budynków wystawę UWAŻAJ NA GŁOWĘ, przygotowaną przez pacjentów tego szpitala. Dwie uczestniczki tego wyjazdu tak opisują tę wystawę:
,,W piątek odwiedziliśmy wystawę ,,Uważaj na głowę” w Szpitalu im. Józefa Babińskiego na zaproszenie Pana Macieja Bobra. Wystawa o tej nietypowej nazwie okazała się być głęboko poruszającą . Składa się ona z trzech części ,w każdej z których mamy możliwość usłyszenia historii osób ,które zmagały się z zaburzeniami psychicznymi. Słuchanie tych relacji z pierwszej ręki było doświadczeniem ,które wywołało dużo emocji i skłoniło do refleksji nad tym ,że jako społeczeństwo mamy niewiele zrozumienia i empatii dla tych osób. Wystawa ta pokazała nam jak ważne jest wsparcie społeczeństwa w czasie leczenia oraz po nim. Historie pacjentów uzmysłowiły nam ,że takie problemy mogą się przytrafić każdemu z nas , a trudniejsze chwile zdarzają się każdemu. " (Marta Musiałek)
,,Wystawa "Uważaj na głowę" w szpitalu psychiatrycznym to głęboko poruszające doświadczenie. Zetknąłem się tam z tekstami stworzonymi przez osoby z zaburzeniami psychicznymi, które nie tylko wywołały refleksję, ale także odkryły mi nowe perspektywy. Obserwując ich wyrazy emocji i przemyśleń, dostrzegłem siłę i bogactwo ludzkiego umysłu, nawet w trudnych warunkach. Wystawa skłoniła mnie do refleksji nad percepcją zdrowia psychicznego i roli społeczeństwa w jego zrozumieniu i wsparciu. To doświadczenie pobudziło moje zainteresowanie troską o zdrowie psychiczne społeczeństwa oraz wywołało wrażenie empatii i szacunku dla każdego człowieka".
Pomoc rodzinom z Ukrainy
Wojna na Ukrainie się nie skończyła. Nasze szkoły kontynuują pomoc w ramach programu SOLIDARNOŚĆ RODZIN.W weekend wyruszył transport darów rzeczowych, które w porozumieniu z krakowskim stowarzyszeniem SIEĆ SOLIDARNOŚCI oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich z Czernihowa zebrały klasy Prywatnej Szkoły Podstawowej oraz VII Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Reja z Krakowa.
Podziękowania dla rodziców, dzieci, młodzieży oraz wychowawczyń za przeprowadzoną zbiórkę.Większy z rowerów ze zdjęcia (ten z tyłu) kupiliśmy od ukraińskiej rodziny, która niedługo wyprowadza się do Stanów Zjednoczonych z powodów osobistych i rodzinnych. Rower trafi do innej ukraińskiej rodziny -- z Czernihowa. Ktoś będzie mógł dzięki niemu jeździć do pracy.