• VII Prywatne Liceum

          • Spotkanie ze świadkami historii

          • W mijającym roku szkolnym VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Reja w Krakowie przeprowadziło serię spotkań z byłymi antykomunistycznymi działaczami demkoratycznej opozycji. Szkołę przy ulicy Grodzkiej odwiedzili Bogusław Sonik, Zygmunt Łenyk oraz Bogdan Klich. Młodzież z drugich klas liceum, która brała udział w tych spotkaniach poszerza na fakultetach historię oraz wiedzę o społeczeństwie. Rozmowy z gośćmi pozwoliły wzbogacić wiedzę podręcznikową o żywe spotkanie i świadectwa życia bezpośrednich uczestników zdarzeń z przeszłości.

            Rozmowy dotyczyły kluczowych dla najnowszej historii Polski lat: 1980, 1981 oraz 1989.
            Ponadto Bogusław Sonik oraz Bogdan Klich podzielili się z młodzieżą swoimi doświadczeniami z czasu ich pracy w Parlamencie Europejskim. W roku dwudziestej rocznicy przystąpienia Polski do Unii były to rozmowy szczególnie ważne. 

          • Lekcja geografii w Planetarium Śląskim

          • Podczas wizyty w Planetarium Śląskim uczniowie klas pierwszych mieli okazję przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, przenieś się na chwilę w różne strefy klimatyczne, a także być świadkiem powstawania chmur i opadów atmosferycznych. 

            Na sali projekcyjnej w trakcie zajęć  "Fascynujący kosmos" usłyszeli odpowiedzi na następujące pytania:

            Co rządzi ruchami planet w Układzie Słonecznym? Jak zmierzyć odległości we Wszechświecie? Gdzie szukać odległych galaktyk?

            Wizyta w Planetarium Śląskim była nie tylko świetną zabawą, ale również cennym doświadczeniem edukacyjnym, które pozwoliło nam na chwilę oderwać się od codzienności i przenieść w przestrzeń kosmiczną.

          • Wycieczka do Irlandii.

          • W dniach 3-9.06.2024 uczniowie klas I-III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Krakowie uczestniczyli w wycieczce do Irlandii. Zwiedzali m.in. Trinity University z piękną Księgą z Kells, Dublin z licznymi muzeami , Dolinę Glendaloug, Klify Moheru, miasteczko Galway. Stali na brzegu Oceanu Atlantyckiego :)

            Zapraszamy do galerii, gdzie znajduje się więcej zdjęć dokumentujących tą daleką wyprawę. 

          • Wycieczka klas pierwszych na Lubelszczyznę

          • W poniedziałek 27 kwietnia wyruszyliśmy w drogę, by po kilku godzinach podróży dotrzeć do Kazimierza Dolnego. Pospacerowaliśmy po barwnym rynku miasteczka, odwiedziliśmy ruiny zamku, po czym weszliśmy na wieżę widokową, z której podziwialiśmy piękną, nieuregulowaną Wisłę. Na koniec dnia zdobyliśmy jeszcze Górę Trzech Krzyży.

            Drugiego dnia zwiedzaliśmy Lublin - z rana odwiedziliśmy kaplicę z freskami bizantyjskimi w Zamku Lubelskim, a potem ruszyliśmy na spacer po magicznym starym mieście. Następnie zwiedziliśmy kaplicę akustyczną  oraz zobaczyliśmy "kamień nieszczęścia". Na koniec odbyliśmy spacer po terenie dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Majdanku,

            W ostatnim dniu wycieczki byliśmy w Sandomierzu. Przeszliśmy się wąwozem lessowym Królowej Jadwigi, a później zwiedziliśmy kościół św. Jakuba i gotycką katedrę. Przeszliśmy też przez Ucho Igielne - wąską furtę, ostatnią zachowaną z murów obronnych miasta. Zobaczyliśmy też pochyły Rynek z gotyckim ratuszem na sandomierskiej starówce. Przeszliśmy podziemną trasą turystyczną, a na koniec podziwialiśmy widoki okolic Sandomierza z Bramy Opatowskiej. Niestety, po południu trzeba było wracać do Krakowa. Wieczorem 29 kwietnia byliśmy już w domu.

            autorka: Nina Karpińska kl.1A

          • Wizyta w szpitalu im. J. Babińskiego

          • W ubiegły piątek, dwudziestego czwartego maja grupa młodzieży z klas pierwszych reprezentująca szkolny wolontariat odwiedziła szpital imienia Józefa Babińskiego.

            Rzecznik prasowy szpitala opowiedział o historii szpitala: jego architekturze oraz ludziach z nim związanych.

            Młodzież mogła też obejrzeć wystawę obrazów, namalowanych przez pacjentów szpitala w ramach zajęć terapeutycznych. Na zdjęciu widać salę wystawową z tymi dziełami.
            Mamy nadzieję, że jesienią również uda się nam odwiedzić to wyjątkowe miejsce jakim jest szpital przy ulicy Kobierzyńskiej i tym razem wreszcie uda się nam spędzić trochę czasu ze szpitalnymi pacjentami. 

          • Wycieczka do Niemiec

          • W dniach 22-25 maja 2024r. klasy drugie udały się na wycieczkę do Niemiec. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od stolicy kraju-Berlina, a zakończyli w Poczdamie. To były bardzo intensywne trzy dni, ale warto było odwiedzić naszych sąsiadów zza zachodniej granicy.

            Naszą wycieczkę poprowadziła niezawodna pani pilot Agnieszka Łach, na której instagram lub facebook serdecznie zapraszamy (Instagram - @travel_guide_aga FB - @Po Krakowie i Beskidach).

          • "Słownik wojny"

          • We wtorek 30 kwietnia grupa uczestniczek szkolnego klubu książkowego rozmawiała na temat ,,Słownika wojny" Ostapa Sływynskiego.
            Książka jest próbą zapisu doświadczenia wojennego w formie słownika właśnie. Składa się na nią kilkanaście haseł, które są próbą definicji podstawowych słów, które w związku z wojną nabierają nowych znaczeń.
            Hasła i pojęcia zostały zaczerpnięte z wypowiedzi uchodźców oraz uchodźczyń, którzy dzielili się swoimi świadectwami na dworcach oraz punktach recepcyjnych.
            Tekst jest wzbogacony pięknymi ilustracjami, co daje możliwość dwutorowej interpretacji całości.
            Ważnym punktem odniesienia w dyskusji był autokomentarz autora, który opowiadając o ,,Słowniku: powiedział: ,,gdy się przekonałem, że brak mi słów, że w moim słowniku nie znajduję odpowiednich instrumentów zacząłem słuchać". 

          • Wizyta Duńczyków

          • 30 kwietnia klasy 2 abc uczestniczyły w spotkaniu z grupą uczniów z Danii. Podczas zajęć konwersyjnych  udało nam się wymienić informację na temat szkoły, edukacji, czasu wolnego i nauczyliśmy się kilku zwrotów w języku duńskim.

          • Szczawnica - wycieczka klasy 3B

          • W dniach 22-24 kwietnia klasa 3B wyjechała na wycieczkę integracyjną do Szczawnicy. W trakcie pobytu spacerowaliśmy  po wąwozie Homole oraz  wzdłuż Dunajca. Odwiedziliśmy również  Muzeum Pienińskie.

          • Trójmiasto - wycieczka klasy 3A

          • Dzień pierwszy - Gdańsk Oliwa, park i katedra .

            Zachwycił nas piękny park oliwski i mimo chłodu spacer po parku był bardzo przyjemny.

            Dzień drugi - nastawieni na gotyk.

            Zwiedzamy katedrę Najświętszej Marii Panny, odkrywamy tajemnicę budowy łuku gwiazdzisto żebrowego (masoneria), a wieczorem świętujemy 460 urodziny Williama Szekspira w teatrze szekspirowskim oglądając świetną inscenizację Snu Nocy Letniej

             

            Dzień trzeci - wiatr od morza, odkrywamy sopockie plaże i molo. Pogoda nam sprzyja. Zwiedzamy też Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Muzeum Drugiej Wojny światowej w Gdańsku. Dzień pełen wrażeń.

            Dzień czwarty 

            Poranek spędzamy w ECS ucząc się historii najnowszej, a potem wracamy do domu trochę zmęczeni, ale i szczęśliwi , że fajnie spędziliśmy ten nasz wspólny klasowy czas.

            To była udana wyprawa. A wychowawczyni jest bardzo dumna ze wspaniałych młodych ludzi. Byliście cudowni :)

          • Zajęcia z wiedzy o społeczeństwie.

          • 16.04 młodzież drugich klas naszego liceum uczestnicząca w zajęciach fakultatywnych z WOSu spotkała się Bogusławem Sonikiem.

            Rozmowa ta była uzupełnieniem zajęć z poprzedniego tygodnia, w czasie których przyjrzeliśmy się przebiegowi oraz symbolice strajków na Wybrzeżu w sierpniu 1980 roku.

            Nasz gość opowiedział nam o swoim zaangażowaniu w działalność obywatelską w latach siedemdziesiątych oraz w tworzenie ,,Solidarności". Mieliśmy okazję obejrzeć osobiste zdjęcia i dokumenty.
            Dziękujemy za wizytę, wszystkie wspomnienia i anegdoty.

          • Przedświąteczne spotkanie

          • Śniadanko wielkanocne pyszne i wielce udane.

            3A rocks the world. 

          • Muzeum Czartoryskich

          • 27 marca klasa 1 A odwiedziła Muzeum Czartoryskich. Bogate zbiory zarówno pamiątek historycznych,  jak i dzieł sztuki zrobiły na nas ogromne wrażenie. 

          • W Muzeum Iluzji

          • W pierwszym dniu wiosny klasa 2C połaczyła naukę fizyki (optyki) z rozrywką podziwiając wystawę w Muzeum Iluzji.

          • W Muzeum Fotografii

          • W dniu 21 marca 2024 klasy 2a oraz 3b wybrały się do Muzeum Fotografii na warsztaty pt „Sprawdzam.  Krytyczne patrzenie na fotografię”. Uczniowie dowiedzieli się jak uważnie i krytycznie patrzeć oraz dostrzegać przejawy zniekształcenia rzeczywistości za pomocą obrazów. Zajęcia uświadomiły nam, że zdjęcia nie zawsze pokazują prawdę. 

          • W Staromiejskim Centrum Kultury

          • 21 marca klasa 1 A uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez p. Aleksandrę Barczyk w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Obejrzeliśmy poruszający spektakl pt. " Wataha" przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych oraz ich nauczycieli. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących  różnych sposobów komunikacji z osobami, które z powodu niepełnosprawności nie mówią. Zobaczyliśmy  książki i plansze z obrazkami oraz specjalistyczne tablety z klawiaturą sterowaną za pomocą ruchów gałek ocznych, które  przetwarzają też  napisany wyraz na mowę i umożliwiają porozumiewanie się. Następnie w parach oraz przy wsparciu nauczycieli ze szkoły specjalnej rozmawialiśmy z naszymi rówieśnikami  o różnych sprawach i różnymi sposobami. Było to bardzo poruszające i pouczające doświadczenie. Dzięki  tym warsztatom przekonaliśmy się, że nie ma świata osób z niepełnosprawnością i świata osób sprawnych - jest jeden świat. To, jak będzie wyglądał, zależy od prostego bycia ze sobą:-) 

          • Womai - Centrum Nauki i Zmysłów

          • Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny był dla klasy 2b bardzo ciekawym doświadczeniem. Miejscem docelowym było "Womai" Centrum Nauki i Zmysłów. Uczniowie podczas zwiedzania wystawy "W stronę ciemności" zostali zabrani do świata ludzi niewidomych i próbowali wraz z przewodnikiem poruszać się w całkowicie ciemnych pomieszczeniach. Zaś na wystawie "W stronę światła" brali udział w różnych eksperymentach naukowych, dzięki którym dowiedzieli się np. czy dźwięk ma własny kształt, jakiego koloru jest cień i wiele innych. To był bardzo dobrze spędzony Dzień Wagarowicza!

          • Warsztaty w Słowackim

          • Uczniowie liceum w bieżącym roku szkolnym obejrzeli w Teatrze Słowackiego kilka spektakli:  "Szymborska, Kropki, przecinki, papierosy", "Znachor", "Spóźnione odwiedziny", "Opowieść wigilijna" oraz "Agamemnon". Dodatkowo po spektaklach młodzież, a w dwóch przypadkach również ich rodzice,  mieli okazję uczestniczyć w warsztatach autorskich prowadzonych przez kierownika działu edukacji Teatru im. J. Słowackiego pana Wojciecha Rzehaka.  Po większości z tych spektakli odbywały się dodatkowo rozmowy uczestników z aktorkami i aktorami teatru moderowane przez pana Wojciecha Rzehaka. Do jednego ze spotkań jako psychologiczne wsparcie została zaproszona również  nasza szkolna Pani psycholog.

          • Klasa 1A w Muzeum Dominikanów i kościele Mariackim

          • W piątek 26 stycznia w ramach lekcji polskiego w terenie odwiedziliśmy Muzeum Dominikanów oraz kościół Mariacki. Krużganki klasztorne, Kapitularz oraz ekspozycja muzealna, a także wnętrza zwiedzanych kościołów  sprawiły, że poznaliśmy lepiej zagadnienia związane z kulturą średniowiecza. Naszym przewodnikiem był dr Marcin Szyma z Instytutu Historii Sztuki UJ.

          • Kopalnia Soli w Bochni

          • 30 listopada klasa 1A LO spędziła noc w Kopalni Soli w Bochni. Był czas na sport, gry planszowe, tańce,  długie rozmowy i poznawanie walorów klimatycznych kopalni. Także nocleg we wspólnej sali na piętrowych łóżkach 250 m pod ziemią okazał się nie lada atrakcją.

            Polecamy wszystkim! 

          • Śladami Żydów w Polsce

          • Zaczynamy naszą wędrówkę śladami Żydów w Polsce. Przed muzeum Polin,  prof. P.Rogala wprowadza nas w temat. Zwiedzamy wystawę  stałą. Poznajemy historię od początków osadnictwa żydowskiego na terenach obecnej  Polski do II wojny światowej.


            Drugi dzień  naszej wyprawy, to spacer po terenie dawnego getta, śladami historii tragicznej. To też  wspaniały  czas  spędzony  w domu Pani Elżbiety Ficowskiej, gdzie słuchaliśmy  niezwykłej  historii życia cudem ocalałej z getta dziewczynki. Wzruszające  i dobre chwile.

            • Erasmus+

            •  

              W dniach 6-20 listopada odwiedziliśmy ponownie Carcassonne. Był to przedostatni etap naszego wspólnego projektu Erasmus+. Zwiedziliśmy Tuluzę, wspięliśmy się kolejny raz na twierdzę Carcassonne oraz wzięliśmy udział w spotkaniu-wernisażu, który miał miejsce w Lycée Paul Sabatier. Zawieźliśmy naszym francuskim partnerom flagę przedstawiającą nasze wspólne francusko-polskie przygody podczas obu wcześniejszych wyjazdów.

          • Licealiści na Wawelu

          •  

            W listopadzie uczniowie liceum pogłębiają wiedzę historyczną, zwiedzając wystawę "Obraz Złotego Wieku" w Zamku Królewskim na Wawelu.

            Ekspozycja robi wrażenie! 

            • Warszawa

            • W dniach 10-13 października 2023r. klasy drugie odwiedziły stolicę. Program wycieczki był bardzo zróżnicowany. Uczniowie zwiedzali budynek sejmu, Muzeum Powstania Warszawskiego, warszawską Starówkę i cmantarz wojskowy na Powązkach. Brali także udział w warsztatach w Centralnym Domu Technologicznym i lekcji muzealnej w Pałacu w Wilanowie oraz byli w teatrze Capitol na musicalu "Kongo". Młodzież wróciła zmęczona, ale bardzo zadowolona. 

            • Bratysława- Wiedeń

            • Pierwszy dzień października uczniowie i uczennice klas maturalnych spędzili na wycieczce pod opieką P. Zaraski, P.Rzehaka i P.Kindlika zwiedzając Bratysławę, Wiedeń i zamki: Zamek Orawski oraz Zamek w Bojnicach. Pierwszym przystankiem była miejscowość  Orawskie Podzamcze, gdzie grupa poznawała historię jednej z największych atrakcji turystycznych północnej Słowacji. Zamek Orawski został wybudowany w XIII w. na terenie ówczesnego Królestwa Węgier. W następnych dniach uczestnicy klas maturalnych wraz z lokalnymi przewodnikami spacerowały słonecznymi ulicami Bratysławy i Wiednia. Zwiedzili takie miejsca jak Zamek Bratysławski czy Pałac Schronbrunn w Austrii. Wycieczka zakończyła się spacerem w miejscowości Cicmany - wsi założonej w 1272 r.

              Dziękujemy za tę wyjątkową ostatnią wycieczkę dla klas maturalnych :)

            • Integracja klasy 1B

            •  1 B LO ruszyła na górski integracyjny wyjazd klasowy.

              Przeszliśmy ze Szczawnicy przez Bereśnik i Dzwonkówkę do Chaty na Bucniku,  której Gospodarze juz nieraz gościli naszych uczniów. Wędrowaliśmy utartymi szlakami i bezdrożami, podziwialiśmy widoki i gwiazdy na niebie , paliliśmy ognisko, tańczyli zbójnickiego, układali i śpiewali obigrawki ( kto wie , co to ?) słuchaliśmy opowieści o górach, niektorzy z nas grali na pianinie,  niektorzy na skrzypcach.Jednym słowem - zgraliśmy się. W dodatku w pięknych okolicznościach przyrody :)
              Po trzech dniach wrócilismy z wypoczętymi głowami i lekko zmęczonymi nogami.

          • Szwajcaria 

          • W dniach 10-16 września 2023 klasy 3a i 3b wybrały się na wycieczkę do Szwajcarii. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Instytutu CERN, gdzie mogliśmy wysłuchać wykładu, odwiedzić tereny eksperymentalne ( projektu ALICE) oraz porozmawiać z pracownikami instytutu. 

            Instytut CERN już od ponad 60 lat bada powstanie wszechświata. To właśnie w tym miejscu, 100 metrów pod ziemią znajduje się jeden z największych akceleratorów na świecie – Wielki Zderzacz Hadronów. Urządzenie o obwodzie 27 kilometrów rozciąga się na terytorium Szwajcarii i Francji, między Alpami a Górami Jura i jest uważane za największą maszynę na świecie.

            W Genewie udało nam się zobaczyć siedzibę ONZ, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, najdroższe zegarki i zjeść najlepszą czekoladę. W drodze do Szwajcarii zatrzymaliśmy się pod największym pod względem przepływu wodospadem w Europie – Rheinfall, zwiedziliśmy muzeum Zeppelinów oraz Konstancję - piękne miasto nad Jeziorem Bodeńskim. Wracając do Polski zwiedziliśmy Lozannę oraz Muzeum Olimpijskie, przepłynęliśmy się statkiem po Jeziorze Genewskim, a w Montreux odwiedziliśmy studio nagraniowe zespołu Queen. W ostatni dzień udało nam się pospacerować po Norymberdze

    • Kontakty

      • VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Krakowie Prywatna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Krakowie
      • 12 423-03-72 - sekretariat liceum
        572 294 098 - sekretariat liceum
        663 905 633 - sekretariat szkoła podstawowa
      • ul. Grodzka 60
        31-044 Kraków
        Poland
      • NIP 676 252 19 82
      • Krakowska Fundacja Edukacyjna im. Jerzego Samuela Bandtkiego
        29 1240 1431 1111 0000 1045 0860
    • Logowanie