Zajęcia z geologii
W ramach lekcji geografii w zakresie rozszerzonym uczniowie klas trzecich udali się do Rezerwatu Przyrody Nieożywionej Bonarka oraz kamieniołomu Liban.
Celem zajęć było pogłębienie wiedzy na temat procesów geologicznych oraz zrozumienie wpływu czynników naturalnych i antropogenicznych na kształtowanie krajobrazu. Uczniowie mieli okazję obserwować i dokumentować różnorodne formacje geologiczne, takie jak skały czy struktury tektoniczne.
Goście z Danii
Klasy pierwsze uczestniczyły w spotkaniu z grupą uczniów z Danii. Podczas zajęć konwersyjnych udało nam się wymienić informacjami na temat szkoły, edukacji, czasu wolnego. Nauczyliśmy się kilku zwrotów w języku duńskim.
Imiona i miejsca
Imiona: Juliusz Leo, Mojżesz Orehnstein, Maurycy Baruch, Józef Fiszer, Izaak Cylkow, Jerzy Zawiejski, Mordechaj Tinger.
Miejsca: scena letnia Teatru Żydowskiego, Prywatne Żydowskie Gimnazjum Kupieckie, drukarnia, dom parafialny przy Grodzkiej, synagoga Tingera.Wyobraziliśmy sobie, że to herbaciane listki. Zalaliśmy je wrzątkiem mikroopowieści o tym co społeczność żydowska wniosła w pejzaż i życie ulic Stradom, Grodzkiej oraz naszego miasta.
To była dobra, sycąca herbata.
Tym sposobem seminarzystkom oraz seminarzyście Żydowskiego Uniwersytetu Latającego przytrafiły się zajęcia z dziedziny fabularyzowanej pedagogiki perypatetycznej.
Ukłony dla Uniwersytetu Muri imienia Franza Kafki.
Dyskusja o Amy Foster
Na zdjęciu poniżej widzą Państwo jak jedna z grup maturalnych rozmawia z profesor Magdą Heydel (Uniwersytet Jagielloński) o ,,Amy Foster”, noweli Josepha Conrada.
Dyskusja trwała sześćdziesiąt minut, ale odpowiedzialny za wizytę odniósł wrażenie, że było to treściwe sześćdziesiąt minut.
Warto dodać, że jako post scriptum odpowiedzialny za wizytę oraz jeden z uczestników odczytali performatywnie korespondencję dwóch pracowników naukowych Uniwersytetu Muri imienia Franza Kafki: Ekscelencji Rektora oraz Dziekana Wydziału Literatury Latającej i Fabularyzowanej Pedagogiki Perypatetycznej.
Korespondencja była niby o W.G. Sebaldzie, ale przecież była o Conradzie a właściwie o pamiętaniu, utracie i potrzebie fikcji, żeby zrozumieć prawdę, czyli samo życie.
Młodzież, proszę Państwa, wspaniała. Conrad uratowany.
Bookclub
W.G. Sebald nie jest łatwy w lekturze. Może zamiast Sebalda lepiej czytać jakąś literaturę gatunkową?
Może, ale czy ta czy owa popularna pozycja z obszaru tak zwanej literatury gatunkowej byłaby takim źródłem inspiracji i inteligentnej rozmowy? Skoro już wiemy, że nie, to zabierzmy się za Sebalda.
Sebald zupełnie niegatunkowy jest – nawet dzisiaj jedna z uczestniczek pytała prowadzącego na korytarzu szkolnym czy to powieści czy niepowieść. Sebald zupełnie nietuzinkowy jest. Jak i młodzież nietuzinkowa.
Niech Państwo żałuje, że nie było Was z nami i na otarcie łez poczyta sobie notatki z tablicy (I ,,Wyjechanych” W.G. Sebalda koniecznie zamiast jakiejś pozycji z obszaru).
Warto przypomnieć, że szkolny klub dyskusyjny otrzymał patronat Uniwersytetu Muri imienia Franza Kafki.
Zajęcia na Wydziale Chemii UJ
Klasa 1 liceum uczestniczyła w pokazach chemicznych na Wydziale Chemii UJ pt.: "Chemia i Światło". Na pokazie zostały zaprezentowane ciekawe doświadczenia w różny sposób związane ze światłem. Były one ilustracją dla wykładu, który omawiał oglądane procesy. Stanowiło to doskonałą powtórkę dla treści zrealizowanych na lekcjach chemii.
Rynek Podziemny
Klasa I B miała okazję odwiedzić Muzeum Podziemia Rynku Głównego w Krakowie. Była to niezwykła lekcja historii, podczas której uczniowie przenieśli się w czasie do średniowiecznego Krakowa.
Podczas wizyty licealiści poznali codzienne życie dawnych mieszkańców miasta, mieli również możliwość obejrzenia unikalnych eksponatów, takich jak fragmenty średniowiecznej zabudowy, narzędzia, a także interaktywne wystawy.
Pierwszy dzień wiosny w Reju
W dniu 21 marca 2025 r. wszyscy uczniowie klas I-III LO w ramach zajęć lekcyjnych udali do się do Kina pod Baranami na projekcję filmu pt. “80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka.
Scenariusz do filmu został oparty na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada historię działaczy Solidarności, którzy próbują wypłacić z banku 80 milionów złotych, zanim Służba Bezpieczeństwa zablokuje konta opozycjonistów.
Po projekcji filmu, klasy I-II LO udały się na wiosenny odpoczynek natomiast klasy III LO wróciły tłumnie do szkoły na fakultety.
Wygrana Reja
Wczoraj reprezentacja naszej szkoły rozegrała sparing w siatkę z reprezentacją Prywatnego LO im. Noblistów Polskich w Krakowie.
Widowisko na bardzo wysokim poziomie zakończyło się wygraną chłopaków z Reja 2:1 w setach.
Kiermasz
W ubiegły piątek w budynku liceum przy ulicy Grodzkiej odbył się kiermasz na rzecz zwierząt ze schroniska w Skawinie.
Udało nam się zebrać 1283 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przynieśli swoje produkty, a także tym, którzy wsparli kiermasz, dokonując zakupów.
Muzeum Dominikanów
W czwartek 13 marca uczniowie klasy 1A mieli okazję poszerzyć wiedzę na temat średniowiecza w czasie wyjścia do kościoła Dominikanów, gdzie oglądali zabytki architektury i sztuki gotyckiej oraz pomieszczenia klasztorne. W Muzeum Dominikanów podziwiali m.in. barwne witraże oraz XVI-wieczny graduał. Naszym przewodnikiem był dr Marcin Szyma, historyk sztuki z UJ.
Dzień kreatywności
Dzisiaj nasza szkoła stała się prawdziwą kuźnią pomysłów i inspiracji. Dzień kreatywności pokazał, jak wiele talentu i wyobraźni kryje się w naszych twórcach.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczniom oraz nauczycielom, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu.1
Lekcja geologii z historią w tle
Uczniowie klas 4 LO realizujący geografię w zakresie rozszerzonym uczestniczyli w zajęciach terenowych. Warunki atmosferyczne nas nie przestraszyły ponieważ dla geografa pogoda jest zawsze:)
Lekcje rozpoczęliśmy w Rezerwacie Przyrody Nieożywionej Bonarka. Następnie przeszliśmy przez tereny dawnego obozu Płaszów w kierunku kamieniołomu Liban. Końcowym punktem na naszej trasie był kopiec Kraka.
Książkowy Klub Dyskusyjny
Zdjęcie, które Państwo oglądacie jest dobrą ilustracją tego, co młodzież wraz z prowadzącym oraz gościem specjalnym wyczyniała podczas ostatnich zajęć książkowego klubu dyskusyjnemu poświęconemu wątkom mistycyzmu żydowskiemu w Procesie Franza Kafki.
Kafka się nam (chyba) nie wymknął.
Słowo wprowadzające dla młodzieży miał profesor Adam Lipszyc, który opowiedział o swoich (około)kawkowskich lekturach oraz o tym dlaczego postanowił podjąć wysiłek podtrzymywania ognia jaki w świecie refleksji humanistycznej miało założenie przez Gershoma Scholema oraz Waltera Benjamina Uniwersytetu Muri, który obecnie nosi dumne imię Franza Kafki właśnie.
Seminarium Żydowskiego Uniwersytetu Latającego
Trzecie w semestrze wiosennym seminarium Żydowskiego Uniwersytetu Latającego poświęcone było dziewiętnastowiecznym myślicielom i ideom.
Grupa seminaryjna oraz prowadzący próbowali się przyjrzeć tak zwanemu klimatowi wieku poprzedzającego koszmary wieku XX oraz zastanowić co mogło było ułatwić pojawienie się ideologii nazistowskiej.
Omówiliśmy najlepiej i najzwięźlej jak to możliwe idee, których autorami byli Herbert Spencer, Charles Darwin, Friedrich Nietzsche, Cesare Lombroso, Karol Marx, Arthur de Gobineau czy Rudolfa Kjelléna.
Prowadzący odniósł wrażenie, że największe wrażenie na młodzież zrobiły chyba teorie kryminologa Cesare Lombroso, który uznał, że zło jest rodzajem atawizmu, a więc, że można uznać moralność za dziedzinę z porządku biologii.Nie mniej sensacyjne wydało się rozróżnienie z ,,Genealogii moralności” Nietzschego na pojęcia ,,dobry-zły” oraz ,,dobry-lichy”. Wspólnie uznaliśmy również, że opisany przez NIetzschego mechanizm resentymentu jak ulał opisuje fobie i szaleństwa niaztsowskich propagandystów (i nie tylko ic zreszą).
Tym razem kawy aż tak wiele nie trzeba było. Wystarczyły wysokooktanowe treści.Były to pierwsze zajęcia seminaryjne Żydowskiego Uniwersytetu Latającego pod patronatem Uniwersytetu Muri imienia Franza Kafki
Muzeum Auschwitz
Klasy IV LO podsumowały swoją wizytę w miejscu pamięci, jakim jest Muzeum Auschwitz.
Dokładamy starań, aby młodzież przed wyjazdem do Muzeum Auschwitz wiedziała dokąd jedzie i co się w tym miejscu stało. Należy pamiętać nie tylko o ofiarach – przede wszystkim żydowskich oraz innych, ale również i o tym, że zanim ofiary stały się nimi, miały swoje życie podobne do naszego życia.
Wyjazdy do Muzeum Auschwitz organizowane są w klasie maturalnej. Młodzież klas trzecich zapraszana jest na całoroczne pozalekcyjne zajęcia poświęcone żydowskiej kulturze. Tym sposobem przywracamy w naszej szkole pamięć o życiu, które według zamysłu sprawców Zagłady miało zostać wymazane. Wierzymy, że opowiadając o życiu najlepiej upamiętniamy pomordowanych.
Zdjęcie przedstawia fragment instalacji z wystawy w Bloku 27 nazywany ,,Księgą Imion”. Znajdziemy tu imiona i nazwiska wszystkich jak dotąd zidentyfikowanych żydowskich ofiar Zagłady.
W Muzeum Gier Video
Klasy trzecie udały się do Muzeum Gier Wideo - Kraków Arcade. Retro gry to doskonałe narzędzie wspierające rozwój kordynacji ręka-oko, myślenia strategicznego oraz umiejętności rozwiązywania problemów.
Dodatkowo uczniowie i ich wychowawcy spędzili miło czas integrując się, rywalizując i świetnie bawiąc.
Żydowski Uniwersytet Latający
Drugie w semestrze wiosennym seminarium Żydowskiego Uniwersytetu Latającego odbyło się w ubiegły piątek, dwudziestego ósmego lutego i poświęcone było relacjom chrześcijańsko-żydowskim.
Na początku, korzystając z księgi Izajasza przyjrzeliśmy się temu jak język niechętny Żydom można, niestety, z łatwością zaczerpnąć bezpośrednio z tekstów biblijnych. Zadaliśmy sobie pytanie skąd różnica w opisie męki Chrystusa w piętnastym rozdziale Marka oraz dwudziestym siódmym rozdziale Mateusza i co ta różnica powoduje jeśli chodzi o (niesprawiedliwy i krzywdzący) wizerunek Żydów w kolejnych pokoleniach chrześcijan.
Mowa była również o powstaniu żydowskim (66 – 70 r. n.e) oraz trudności rabinów z Septuagintą, przejętą/przyjętą jako tekst fundujący wczesne chrześcijaństwo. Powiedzieliśmy sobie zresztą przy tym, że owemu wczesnemu chrześcijaństwu zajęło trochę czasu i pracy nad własnym językiem, żeby chrześcijaństwem się stało (nie od razu pojawiły się koncepcje o Trójcy czy podwójnej naturze Syna). Omówiliśmy – z grubsza – powody niechęci świata rzymskiego zarówno do wspólnot żydowskich jak i chrześcijańskich (znaczące podobieństwa). W pewnym momencie Żydzi z podmiotu (autorzy tekstów, powstańcy, uczeni) stają się przedmiotem fałszywych i krzywdzących narracji o bogobójstwie, ślepej Synagodze i mordach rytualnych. Fakt ten został omówiony eksplicytnie, emfatycznie i dezaprobatywnie.
Oglądaliśmy reprodukcje fresków z Dura Europos, obrazów Paolo Ucello (predella o profanacji hostii) i Albrechta Durera (,,Jezus nauczający w Świątyni”).
A to wszystko w niecałe dwie godziny lekcyjne.
Grupa seminaryjna wykazała się siłą charakteru i cierpliwością. Wykładowca robił co trochę mógł, żeby grupa nie spała. Na przykład wyrychtował kawę. Bez kawy byłoby co najmniej źle.
Jako post scriptum warto poinformować urbi et orbi, że prowadzący seminarium ŻUL zgłosił się z oficjalną prośbą do władz Uniwersytetu Muri imienia Franza Kafki o objęcie przez władze tej szacownej placówki patronatu nad naszymi szkolnymi seminariami w ramach latających kursów.
Wieczór filmowy
W dniu 28. lutego o godzinie 18.30 odbył się wieczór filmowy dla klas 3 LO. Oglądaliśmy "Amadeusza" Miłosza Formana z 1984 roku, w wersji reżyserskiej, prawie 3 godziny. Najdzielniejsi wytrwali aż do końca filmu. Mamy nadzieje, że projekcji niektórzy "zarażą się" muzyką Mozarta lub może w ogóle muzyką poważną.
Planowane są kolejne wieczory filmowe.
Szkolny turniej gry w scrabble
21 lutego w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego odbył się turniej gry w scrabble, w którym wzięło udział 12 uczniów liceum.
Najlepszy wynik 142 pkt uzyskał Jan Chomicki- Bindas, na drugim miejscu znalazła się Maja Neinert, a trzecie miejsce zajęli ex aequo Alicja Warzecha i Jan Potaczek.
Mistrzowi i wicemistrzom serdecznie gratulujemy wyników, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w turnieju.Pasjonatów gry w scrabble- uczniów i nauczycieli- zapraszamy na kolejne rozgrywki w czwartek 13 marca
Lekcja muzealna
14 lutego klasa 2A uczestniczyła w lekcji muzealnej na temat życia codziennego w PRL-u. Uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji ilustrowanej zdjęciami oraz zwiedzili wystawę czasową pt' " Bunt w systemie" , a także mieli możliwość zwiedzić schron znajdujący sie pod budynkiem dawnego kina "Świt", w którym obecnie znajduje się Muzeum Nowej Huty - jeden z oddziałów Muzeum Krakowa.
Niebezpieczne czytanie.
19 grudnia 2024 roku młodzież z obu klas maturalnych wzięła udział w spotkaniu z poetką, tłumaczką oraz artystką, Krystyną Dąbrowską, która opowiedziała nam jakie wyzwania postawiła przed nią praca nad polskim wyborem wierszy irlandzkiej poetki Nuali ni Dhomhnaill.
Ale może wcale nie była to rozmowa o tej wyjątkowej irlandzkiej autorce oraz przygodach jej polskiej tłumaczki? Może właściwiej by było powiedzieć, że spotkanie dotyczyło tego jak blisko życia znajduje się język w jakim życiowe doświadczenie wyrażamy? Spędziliśmy przecież blisko 90 minut twórczo rozwijając znane powiedzenie Flauberta: ,,nie czytajcie jak dzieci, ponieważ one czytają dla rozrywki, nie czytajcie jak dorośli, ponieważ oni czytają dla nauki, czytajcie, żeby żyć".
Nuala ni Dhomhnaill jest nie tylko wyjątkową autorką, ze względu na swój zmysł rzeczywistości i zdolność zwięzłego tworzenia przekonujących językowych obrazów. Pisze w języku gaelic i można sobie wyobrazić, że język o tak długiej historii i tak wielu zapisanym i zapamiętanym nazwom własnym, legendom, opowieściom czy ludowym piosenkom jest dla autorki jak ożywcze nurkowanie w chłodnych głębiach Atlantyku.
Trudno było nie ulec łagodnemu, ciepłemu głosowi mówiącej do nas Krystyny Dąbrowskiej, dlatego, niestety, dopiero post factum można zadać sobie pytanie czym jest niebezpieczne czytanie. Może niebezpieczne w czytaniu (i pisaniu) jest właśnie to, że trzeba się odważyć zanurkować. Zanim jednak dokonamy skoku z bezpiecznego i stałego lądu, do którego należy nasz wysoki brzeg, towarzyszy nam strach, że nasz ląd jest tu, a ocean tam, w dole, strach, że musimy przez kilka sekund pozostawać w stanie bezradnego spadania, strach, który jest podszyty przyzwyczajeniem do tego, co znane, przewidywalne i ułatwione, a więc nie zmuszające nas do żadnego wysiłku.
Spotkanie było jednym z serii spotkań dla krakowskiej młodzieży licealnej dofinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Drezno
W dniach 12-13 grudnia klasy 3 LO udały się na wycieczkę do Drezna.
Celami głównymi wyjazdu było zwiedzanie najstarszego targu bożonarodzeniowego Dresdner Striezelmarkt oraz Muzeum Alberinum, w którym znajduje się czasowa wystawa dzieł znanego malarza niemieckiego z epoki romantyzmu Friedricha Caspara Dawida.
Przy tej okazji pani Jolanta, przewodnik po Dreźnie, pokazała nam miasto z różnej perspektywy, zarówno podczas objazdu autokarem, jak i pieszego zwiedzania Starego Miasta oraz opowiedziała o nim wiele ciekawostek.
Drugiego dnia podzieliliśmy się na dwie grupy. Część uczniów udała się do Muzeum Zwinger, czyli Muzeum Starych Mistrzów, a druga grupa pojechała na drugą stronę rzeki Elby i podziwiała artystyczne walory Neustadt, czyli Nowego Miasta w Dreźnie. Stara mleczarnia, grające rynny i w końcu ramka z widokiem na Stare Miasto zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.
To były dwa bardzo intensywne dni, które wprawiły wszystkich uczestników w świąteczny nastrój.
Serdecznie dziękujemy Robinaon travel i niesamowitej Pani pilot Agnieszce Łach-do zobaczenia wkrótce!
Dzień Świątecznego Swetra
Dzisiaj w naszej szkole odbył się Dzień Świątecznego Swetra, który wprowadził nas wszystkich w magiczny, świąteczny nastrój!
Uczniowie oraz nauczyciele z entuzjazmem wzięłli udział w tej wyjątkowej inicjatywie, prezentując swoje najbardziej kreatywne i zabawne swetry. Kolorowe wzory, błyszczące ozdoby i świąteczne motywy królowały na szkolnych korytarzach, wywołując uśmiechy na twarzach wszystkich uczestników.
Dziekujemy za wspólną zabawę 🎄🧥
ERASMUS +
25 listopada 2024 odbyło się pierwsze zdalne spotkanie naszej młodzieży ze szkołą z Aix en Provence we Francji. Mamy nadzieję, że będzie to początek współpracy w ramach programu ERASMUS. Podejmiemy wyzwanie jakim jest próba odpowiedzi na pytanie w temacie zaproponowanym przez opiekunkę projeku z Francji: co to znaczy być Europejczykiem?
Spotkania i konferencje odbywać się będą raz w miesiącu. Liczymy na wizytę gości z Francji oraz wyjazd do Aix en Provence.Koordynatorami projektu są Joanna Biczysko i Paweł Rogala
Dziady
8 listopada w liceum grupa entuzjastów odczytała i przedstawiła "Dziady cz. II" Adama Mickiewicza.
Wspaniała inicjatywa.
Gratulacje dla organizatorów i aktorów z klas 4 liceum.
III Kongres Klimatyczny e-know
Uczniowie naszego liceum, zainteresowani problematyką zmian klimatu uczestniczyli w III Kongresie Ekologicznym e-know organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, miastem Kraków oraz Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej.
Licealiści, którzy chcieli sprawdzić swoją wiedzę w tej dziedzinie, rozpoczęli udział w wydarzeniu rywalizacją w Krakowskim Teście Wiedzy o Klimacie.
Młodzież, w Audytorium Maximum UJ, wysłuchała wykładu dr. Konrada Skotnickiego — "Od papierosa do kryzysu klimatycznego". Podczas wykładu poznali sekrety taktyk wykorzystywanych przez wielkie korporacje do tworzenia teorii spiskowych, w tym dezinformacji na temat zmiany klimatu.
Projekt edukacyjny
Od 25 października zainteresowani uczniowie z klas drugich LO realizujący program rozszerzony z języka polskiego uczestniczą w projekcie edukacyjnym w ramach KLUBU WYSPIAŃSKIEGO. W tym roku spotykamy się, by w gościnnych wnętrzach Teatru im. J. Słowackiego rozmawiać o " Opowieściach galicyjskich" Andrzeja Stasiuka. Cykl spotkań rozpoczęliśmy od zwiedzania gmachu teatru, a następnie usiedliśmy w foyer, aby popracować nad interpretacją grafik umieszczonych na okładkach różnych wydań naszej lektury. Kolejne spotkania będą dotyczyły interpretacji wybranych opowieści w kontekście historycznym oraz filozoficznym i społecznym. Ostatnie zajęcia będą polegały na wspólnej inscenizacji tekstu Stasiuka na podstawie zredagowanego przez nas scenariusza.
Warsztaty interpretacyjne poprowadzi prof.dr.hab.Piotr Augustyniak,a zajęcia teatralne poprowadzi aktor Teatru im. J. Słowackiego p. Marcin Kalisz.
Fotorelacja wkrótce.
Szlakiem Renesansu
W tym roku klasy pierwsze w ramach swojej wycieczki integracyjnej wyruszyły Szlakiem Renesansu, aby nie tylko się integrować, ale także edukować.
Przez 3 dni poznawaliśmy zabytkowe i urokliwe miejsca:
W Sandomierzu zwiedziliśmy urocze Muzeum Diecezjalne z pamiątkowymi perełkami, maszerowaliśmy Wąwozem Królowej Jadwigi oraz podziwialiśmy okolicę ze szczytu Bramy Opatowskiej.
W Kazimierzu Dolnym rozkoszowaliśmy się urokami małego miasteczka, które kiedyś było i nadal jest magnesem dla artystów oraz turystów. Zaglądnęliśmy także do Puław, aby zobaczyć miejsca związane z historią i literaturą i oczywiście zrobić obowiązkowe zdjęcie dla Pani Polonistki. W Janowcu podziwialiśmy ruiny zamku oraz zachowane fragmenty krużganków arkadowych.
W Opatowie oprócz zwiedzania kolegiaty kupiliśmy krówki opatowskie, a potem podczas kolejnego przystanku w miejscowości Ujazd, na sali balowej absolutnie spektakularnego Zamku Krzyżtopór część z nas zatańczyła belgijkę.
Włochy - szlakiem renesansu
- W dniach 7-13 października odbyła się wycieczka klas drugich do Włoch.Zwiedziliśmy Padwę, Florencję, Asyż oraz Bolonię. Podziwialiśmy arcydzieła sztuki średniowiecznej i renesansowej, oglądaliśmy wnętrza bazylik, uniwersytetów oraz innych obiektów architektury, podziwialiśmy piękne krajobrazy Toskanii, a nawet mogliśmy zobaczyć wschód słońca na plaży w pobliżu Rimini. Wielu z nas zaskoczyło, że wyeksponowana w Galleria dell' Accademia we Florencji rzeźba Michała Anioła "Dawid" ma aż 8 metrów wysokości. Padwa przywitała nas deszczem, co nie zepsuło nam zachwytu nad przepięknymi freskami Giotta w kaplicy Scrovegnich. Asyż zachwycił nas urokliwymi uliczkami oraz miłą atmosferą, która sprawiła,że z pewnością będziemy chcieli tam wrócić.
Wymiana KRAKÓW-LÜNEBURG
Jak dwa lata temu, tak i tym razem, pojechaliśmy razem z uczniami z naszego zaprzyjaźnionego PALO z Karmelickiej na wymianę do Lüneburga. Zawsze z odrobiną niepokoju, jak będzie i czy nasz partner z wymiany okaże się w realu fajny… Najczęściej ten niepokój znika już po pierwszym spotkaniu twarzą w twarz.
Pobyt w Lüneburgu zaczęliśmy od powitania w szkole i gry miejskiej, trochę w tym roku utrudnionej przez warunki atmosferyczne. Zostaliśmy również przywitani w ratuszu miejskim przez panią wiceburmistrz. Ratusz miejski w Lüneburgu jest bardzo stary-budynek pochodzi z czasów średniowiecza, ma niepozorną fasadę i fascynujące, bogate wnętrza-zachowane w niezmienionej postaci od czasów średniowiecza.
W czasie tegorocznej wymiany byliśmy dwukrotnie w leżącym niedaleko Hamburgu, mieście, gdzie tradycja i nowoczesność łączą się w sposób harmonijny. Takim przykładem jest budynek filharmonii - Elbphilharmonie, z którego tarasu podziwialiśmy panoramę miasta. Zwiedziliśmy również muzeum sztuki Kunsthalle, gdzie naśladowaliśmy dzieła sztuki i odkrywaliśmy nasze fascynacje malarskie, płynęliśmy także tramwajem wodnym i spacerowaliśmy po plaży oraz podziwialiśmy architekturę domów i rezydencji dzielnicy Blankenese.
Wspólnie z naszymi partnerami z wymiany pojechaliśmy na jeden dzień do Berlina, który zwiedzaliśmy pokonując ograniczenia związane z odbywającym się akurat maratonem. Również i w Berlinie zaglądnęliśmy do muzeum, aby poszukać w nim dzieł Caspara Davida Friedricha (punkt obowiązkowy dla uczniów uczących się niemieckiego!)
W tym roku realizowaliśmy także wspólny projekt w miejscu pamięci-szpitalu psychiatrycznym, miejscu realizacji planu eugeniki-tu w czasie warsztatów odtwarzaliśmy na podstawie materiałów archiwalnych życiorysy ofiar, ale przyglądaliśmy się także sprawcom.
Druga część wymiany już w czerwcu, kiedy w Krakowie powitamy uczniów z Niemiec.
Szwajcaria
W dniach 15 do 21 września 2024r. klasy trzecie odbyły niesamowitą wycieczkę do Szwajcarii. Zwiedzanie rozpoczęło się w mieście Sankt Gallen, gdzie uczestnicy zwiedzili Bibliotekę Opactwa i przespacerowali się po miasteczku. Następnym punktem zwiedzania była urokliwa Konstancja, a w niej Katedra Najświętszej Maryi Panny i choć skąpane w deszczu, to i tak piękne kolorowe kamienice, wieże i bramy.
Kolejnego dnia zaplanowane były niezapomniany rejs pod wodospady Rheinfall na rzece Ren i wizyta w pięknym miasteczku Stein am Rhein, co na szczęście, pomimo padającego deszczu, zostało zrealizowane. Późnym popołudniem nad Genewą pojawiło się słońce, które pozwoliło uczestnikom wycieczki pospacerować po Ogrodzie Angielskim, zobaczyć Mur Reformatów, Katedrę św. Piotra, fontannę Jet d'eau i wiele innych ciekawych rzeczy.
Głównym punktem programu tego wyjazdu było umówione dużo wcześniej zwiedzanie centrum naukowego CERN, do którego wycieczka udała się następnego dnia. Było to ogromne przeżycie dla wszystkich, nie tylko dla osób zainteresowanych fizyką i ogólnie nauką. Od 8:30 do 17 zorganizowano dla grupy warsztaty, zaproszono na wystawę interaktywną, wizytę w centrum sterownia akceleratorami LHC i Alice, spotkanie z fizykiem medycznym pracującym w CERN-ie itd. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem, że udało się tak wiele zobaczyć.
Kolejny dzień wyjazdu rozpoczął się w słoneczny poranek od dwugodzinnego rejsu po Jeziorze Genewskim. Statek wypływał z Lozanny, a grupa opuściła go przy zamku Chillon. Tam słuchając przewodnika, podziwiając malowniczą okolicę, robiąc niezapomniane zdjęcia zakończono szwajcarską część wycieczki.
Ostatnia atrakcja czekała na uczestników już w Niemczech. Bajeczny zamek Neuschwanstein był podziwiany zarówno z widokowego mostka Marienbrücke, jak i zwiedzany w środku. Niestety nie można było fotografować wnętrz, więc wspaniałe komnaty inspirowane niemiecką literaturą i niesamowite pomysły Ludwika II zwanego Szalonym, pozostaną tylko w pamięci uczestników.
Na koniec, udając się na ostatni ciepły posiłek przed powrotem do Polski, nikt się nie spodziewał widoku, który tam zastał. Krajobraz nad Jeziorem Mondsee w towarzystwie zachodzącego słońca zapierał dech w piersi. Uczniowie i nauczyciele byli oczarowani niesamowitymi krajobrazami i zachwyceni programem wycieczki, co w pigułce można obejrzeć w galerii.
Zapraszamy!
W Zakopanem
Klasa 4A LO wybrała się do stolicy Podhala, Zakopanego aby poszerzyć swoją wiedzę z literatury okresu Młodej Polski i XX- lecia międzywojennego, oraz poznać architekturę Podhala.
Uczniowie przygotowywali mini wykłady o wybranych osobach i zagadnieniach związanych z tematem.
Widzieliśmy i uczyliśmy się o architekturze kościółka na Jaszczurówce, Wiilę od Jedlami, Willę Atmę, słuchaliśmy mini wykładów na Pęksowym Brzysku.
W kolejne dni odwiedziliśmy Willę Jana Kasprowicza na Harendzie oraz Muzeum Sztuki Zakopiańskiej.
Szliśmy śladami Witkiewicza i Witkacego, starając się zrozumieć i docenić walory Podhala.
Wróciliśmy bogatsi o ciekawe doświadczenia i pełni wiedzy z większym optymizmem oczekujemy matury z języka polskiego.
Specjalne podziękowania dla Pani Katarzyny Podgórnej za pomysł, inspiracje i przygotowanie nas do projektu.
Klasa IV A.
Budapeszt
W dniach 10 – 13.09 klasa IV B wyjechała na wycieczkę do Budapesztu. Grupa miała szczęście do pięknej pogody, dzięki której piękna stolica Węgier prezentowała się wyjątkowo atrakcyjnie.
Pierwszego dnia mieliśmy niezwykłego przewodnika. Profesor Csaba Kiss opowiedział uczestnikom o polskich akcentach w najnowszej historii Polski i Węgier. Na terenie uniwersyteckiego campusu rozmawialiśmy o jedynym węgierskim oficerze rozstrzelanym w Katyniu, a pod pomnikiem Józefa Bema o Wiośnie Ludów oraz demonstracjach w Poznaniu i Budapeszcie w roku 1956. Profesor Kiss opowiadał nam również o tym jak ważna dla węgierskiej inteligencji była polska kultura: filmy Andrzeja Wajdy oraz dwudziestowieczna polska literatura (Sławomir Mrożek i Zbigniew Herbert).
Będąc w Budapeszcie trudno nie odbyć rejsu Dunajem – co też zostało uczynione pierwszego dnia wieczorem.Drugiego dnia pobytu odbyliśmy spacer poświęcony żydowskiemu życiu w Budapeszcie oraz Zagładzie. Po południu odwiedziliśmy Centrum Fotograficzne imienia Roberta Capy.
Spędziliśmy również godzinę w legendarnej kawiarni New York, która w drugiej połowie XIX wieku była ważnym miejscem wymiany myśli i poglądów budapesztańskich pisarzy i dziennikarzy.Grupa spędziła również jeden dzień poza Budapesztem w malowniczym miasteczku Szentendre.
Pobyt zakończył się w piątek wizytą w Galerii Malarstwa.
Spotkanie ze świadkami historii
W mijającym roku szkolnym VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Reja w Krakowie przeprowadziło serię spotkań z byłymi antykomunistycznymi działaczami demkoratycznej opozycji. Szkołę przy ulicy Grodzkiej odwiedzili Bogusław Sonik, Zygmunt Łenyk oraz Bogdan Klich. Młodzież z drugich klas liceum, która brała udział w tych spotkaniach poszerza na fakultetach historię oraz wiedzę o społeczeństwie. Rozmowy z gośćmi pozwoliły wzbogacić wiedzę podręcznikową o żywe spotkanie i świadectwa życia bezpośrednich uczestników zdarzeń z przeszłości.
Rozmowy dotyczyły kluczowych dla najnowszej historii Polski lat: 1980, 1981 oraz 1989.
Ponadto Bogusław Sonik oraz Bogdan Klich podzielili się z młodzieżą swoimi doświadczeniami z czasu ich pracy w Parlamencie Europejskim. W roku dwudziestej rocznicy przystąpienia Polski do Unii były to rozmowy szczególnie ważne.
Lekcja geografii w Planetarium Śląskim
Podczas wizyty w Planetarium Śląskim uczniowie klas pierwszych mieli okazję przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, przenieś się na chwilę w różne strefy klimatyczne, a także być świadkiem powstawania chmur i opadów atmosferycznych.
Na sali projekcyjnej w trakcie zajęć "Fascynujący kosmos" usłyszeli odpowiedzi na następujące pytania:
Co rządzi ruchami planet w Układzie Słonecznym? Jak zmierzyć odległości we Wszechświecie? Gdzie szukać odległych galaktyk?
Wizyta w Planetarium Śląskim była nie tylko świetną zabawą, ale również cennym doświadczeniem edukacyjnym, które pozwoliło nam na chwilę oderwać się od codzienności i przenieść w przestrzeń kosmiczną.
Wycieczka do Irlandii.
W dniach 3-9.06.2024 uczniowie klas I-III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Krakowie uczestniczyli w wycieczce do Irlandii. Zwiedzali m.in. Trinity University z piękną Księgą z Kells, Dublin z licznymi muzeami , Dolinę Glendaloug, Klify Moheru, miasteczko Galway. Stali na brzegu Oceanu Atlantyckiego :)
Zapraszamy do galerii, gdzie znajduje się więcej zdjęć dokumentujących tą daleką wyprawę.
Wizyta w szpitalu im. J. Babińskiego
W ubiegły piątek, dwudziestego czwartego maja grupa młodzieży z klas pierwszych reprezentująca szkolny wolontariat odwiedziła szpital imienia Józefa Babińskiego.
Rzecznik prasowy szpitala opowiedział o historii szpitala: jego architekturze oraz ludziach z nim związanych.
Młodzież mogła też obejrzeć wystawę obrazów, namalowanych przez pacjentów szpitala w ramach zajęć terapeutycznych. Na zdjęciu widać salę wystawową z tymi dziełami.
Mamy nadzieję, że jesienią również uda się nam odwiedzić to wyjątkowe miejsce jakim jest szpital przy ulicy Kobierzyńskiej i tym razem wreszcie uda się nam spędzić trochę czasu ze szpitalnymi pacjentami.